A 549 akciğer adenokarsinom ve SK-MES-1 akciğer skuamöz hücreli karsinom hücre kültürleri üzerinde, alfa-bungarotoksin (alfa 7 nikotinik asetilkolin reseptör antagonist) ile sisplatinin (alkilleyici-benzer ajan) tek tek ve kombine kemoterapötik etkinliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effectiveness of alpha bungarotoxin (alpha 7 nicotinic acetylcholine receptor antagonist) individually and combined with cisplatin (alkylating-like drug) on A549 lung adenocancer cell line and SK-MES-1 lung squamous cell cancer cell line
  1. Tez No: 311624
  2. Yazar: YAKUP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU BALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Nikotin, tütün içeriğinin temel aktif komponentidir. Nikotinin, akciğer epitel hücreleri dahil olmak üzere, nöronal olmayan alanlarda varolduğu gösterilen nikotinik asetilkolin reseptörleri (nAChR) ve özellikle de alfa (?)7-nAChR'leri üzerinde agonistik aktivite göstererek normal ve kanseröz hücrelerin hem proliferasyonunu stimüle ettiği, hem de bu hücreleri ekstraselüler stres ve antikanser ilaçlarla indüklenen apoptozise karşı koruduğu gösterilmiştir.Çalışmamızda, ?lfa-Bungarotoksin (?-Bgtx) ve sisplatinin tekli ve kombine olarak SK-MES-1 hücre kültürü üzerinde uygulanması sonrası XTT ile yapılan ölçümde kontrole göre tüm dozlarda (p=0,001), sisplatin ile elde edilen sitotoksisitenin kontrol grubu kabul edilerek yapılan ölçümde de, A-549 üzerinde sadece 1 nM ?-Bgtx'nin (p=0,006), SK-MES-1 üzerinde de 1 nM ve 1 pM ?-Bgtx'nin (p
Özet (Çeviri)
Nicotine is the essential active component of the tobacco involvement. It has been demonsrated that, nicotine stimulates the proliferation of normal and cancerogenic cells, and protects these cells against the apoptosis induced by anticancer agents and extracellular stress acting as an agonist on the nicotinic acetylcholine receptors (nAChR) especially on alpha 7 nAChR which identified on the non-neuronal tissues including the lung airway epithelium.We had used alpha bungarotoxin (?-bgtx), with and without cisplatin on SK-MES-1 cancer cell line, the cytotoxic effects of all dosage were considered to be significant (p=0,001).