Salon ve plaj voleybol oyuncularında kor endurans, vertikal sıçrama, propriyosepsiyon ve dengenin karşılaştırılması
The comperison of core endurans, vertical jump, proprioception and balance in beach and indoor volleyball players
- Tez No: 878332
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma farklı zeminlerde antrenman yaparak müsabakaya çıkan elit salon ve elit plaj voleybol oyuncularının, kor endurans, vertikal sıçrama, propriyosepsiyon ve denge performanslarının karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Bu çalışmaya, gönüllü elit 20 salon voleybol oyuncusu (11 Kadın/9 Erkek, ortalama yaş =19,70 yıl) ve elit 20 plaj voleybol oyuncusu (12 Kadın/8 Erkek, ortalama yaş=20,30 yıl) olmak üzere toplam 40 voleybol oyuncusu dahil edildi. Çalışmaya katılan elit voleybol oyuncularının kor enduransı McGill kor endurans testleri ile (gövde fleksiyon ve ekstansiyon, sağ ve sol lateral köprü ve plank testi), vertikal sıçrama yüksekliği vertikal sıçrama testi ile, ayak bileği propriyosepsiyonu dijital inklinometre ile, dinamik denge performansı ise Y denge testi ile değerlendirildi. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre elit plaj voleybol oyuncularının gövde fleksiyon ve ekstansiyon değerleri elit salon voleybol oyuncularına göre daha yüksekti (p0,05). Çalışmada elde edilen sonuçlar kapsamında; elit salon voleybol oyuncularının antrenman programlarına kor endurans egzersizleri; elit plaj voleybol oyuncularının antrenman programlarına ise denge egzersizleri eklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the core endurance, vertical jump, proprioception and balance performances of elite indoor and elite beach volleyball players who trained and competed on different surfaces. A total of 40 volunteer volleyball players were included in this study, including 20 elite indoor volleyball players (11 female/9 male, mean age = 19.70 years) and 20 elite beach volleyball players (12 female/8 male, mean age = 20.30 years).The core endurance tests of the elite volleyball players participating in the study were evaluated using the McGill core endurance tests (trunk flexion and extension, side bridge test), vertical jump test, and Y-balance test (right and left anterior, right and left posterior, left and right posterolateral directions) for vertical jump, proprioception, and balance performances. According to the results obtained from the study, the trunk flexion and extension values of elit indoor volleyball players were higher compared to elit beach volleyball players (p0.05). Based on the results of the study, it is recommended to include core endurance exercises in the training programs of elite indoor volleyball players, while balance exercises should be added to the training programs of elite beach volleyball players.