Çocuklarda allojeneik kemik iliği transplantasyonu sonrası PCR ve FISH yöntemleriyle kimerizm tayini ve prognozla ilişkisi
Chimerism analysis using FISH and PCR in pediatric allogeneic bone marrow transplantion and its role in prognosis
  1. Tez No: 132315
  2. Yazar: HÜLYA BİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ÇARİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
5. ÖZET Allojeneik kemik iliği nakli uygulanan yaş ortalaması 9.5 + 4.02 olan 78 hastanın ( 49 erkek / 29 kız ) periferik kan örnekleri cinsiyet farkı olanlarda FISH tekniği ile X ve Y problan kullanarak aynı cinsten olanlarda PCR tekniği ile VNTR gen polimorfizm analizleri ile kimerizm durumunu belirleme açısından incelendi. FISh uygulanan grupta 49 çocuk, PCR uygulanan grupta ise 29 çocuk vardı. Her iki grup arasında cins,yaş, altta yatan hastalık ve hazırlık rejimi açısından fark yoktu. Ortalama takip süresi 76.71 + 6.2 ay idi. Tam kimerizm 47 hastada (%60.3) saptanırken 31 hastada (% 39.7) miks kimerizm gözlendi. Tüm grupta sağ kalım (5 yıllık) %67.7 bulundu. Tam kimerizm ve miks kimerizm gözlenen gruplar arasında sağ kalım açısında fark bulunmadı (%72 v %68). Tam kimerizm gözlenen hastaların %14.9 'unda relaps gözlenirken miks kimerizmli hastaların %45.2 'sinde relaps saptandı. Fark anlamlı bulundu( p = 0.003). GvHH relaps gelişmesi üzerine etkili bulundu. GvHH gözlenenlerin sadece 2 'sinde (%10.5) relaps var iken,relaps gelişen hastaların %90.5 'inde GvHH yoktu. TBI kemoterapiye göre tam kimerizm açısından avantajlı bulundu (p= 0.056). Sonuç olarak kimerizm takibi KİT sonrası prognozda tayin edilmesi gereken önemli bir testtir ve Türkiye'de çocuklarda ilk kez yapılan bu çalışma ile çocuklarda kimerizm tayininin basan ile uygulanabileceği gösterilmiştir. İleri çalışmalar ile desteklendiğinde, daha sık analizlerle kimerizm tayininin KİT sonrası takipte vazgeçilmez olacaktır. 115
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY CHIMERISM ANALYSIS USING FISH AND PCR IN PEDIATRIC ALLOGENEIC BONE MARROW TRANSPLANTATION AND ITS ROLE IN PROGNOSIS Peripheral blood samples of 78 (49 boys/ 29 girls) children with a mean age of 9.5 +4.02 were studied for chimerism status using fluorescence in situ hybridization(FISH) with an X and Y chromosome probe in children who recieved sex-mismatched allogeneic BMT and using PCR technique with VNTR gene polymorphisms in sex- matched allogeneic BMT.There were 49 children in FISH groupand 29 children in PCR group.There were no major differences in sex,age,underlying diseases,conditioning regimens in both groups.The mean duration of follow up was 76.71 + 6.2 months.Complete chimerism was seen in 47(60.3%) of the patients and 31 patients (39.7%) showed mixed chimerism. GvHD was found in 19 (24.4%) of the patients.The overall survival was 67.7% (5 years) in the study group.There was no significant difference in overall survival of the complete chimerism and the mixed chimerism groups(72% v68%).The relapse were seen in 14.9% of the patients of the complete chimerism group and 45.2% of the patients in the mixed chimerism status relapsed. The difference is significant(p=0.003).GvHD has an impact on relapse. Only 2 ( 10.5%) patients who had GvHD had relapsed and 90.5% of the patients who had relapsed had no GvHD.There was a ternd to meaningful difference (p= 0.06).The TBI was superior to other chemotherapy containing conditioning regimens in terms of obtaining complete chimerism( p=0.056) As a result, analysis of chimerism using FISH and PCR are important methods which give information about prognosis and allows for modification to prevent relapse. 116