Inverter design for maximum power transfer in induction heating
  1. Tez No: 13232
  2. Yazar: M.KEMAL ATAVİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. BÜLENT ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET ENDÜKSİYONLA ISITMADA MAKSİMUM GÜÇ TRANSFERİ İÇİN EVİRGEÇ TASARIMI ATAVİ, M. Kemal Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. H.Bülent Ertan şubat 1991, 159 | sayfa Bu tezde bir endüksiyonla ısıtma sisteminin tasarımı üzerinde çalışılmıştır. En iyi çalışma koşullarına yakın bir yerde çalışacak 50 kW'lik bir evirgeç, bir endüksi yonla ısıtma bobini bir kontrol devresi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Güç devresinin teorik analizi yapıl mıştır. Devrenin simülasyonu için bir tristör modeli kullanılmıştır. Simülasyon ve deney sonuçları teorik hesaplamalarla karşı 1 aştın İmiş tır. ¦¦:,-/' Anahtar Kelimeler : SCR modellemesi, Endüksiyonla ısıtma, devre simülasyonu. Bilim Kodu: 608.01.05 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVERTER DESIGN FOR MAXIMUM POWER TRANSFER IN INDUCTION HEATING AT AVI M. KEMAL M.Sc. in E.E.E Supervisor: Prof. Dr. H. Bülent Ertan February 1991, 159 pages This thesis deals with the design of an induction heating system operating at medium frequencies. A 50 kW inverter, an induction heating cdİİ and a controller- circuit is designed and implemented for operating the system at near optimum conditions. The theoretical analysis of the power circuit is carried out. A thyristor model is used to simulate the power circuit. Simulation and test results are compared with the theoretical cal culations. Key words : SCR modelling, induction heating, circuit simulation Scientific Code: 608.01.05 iii