Türk populasyonunda HUMF13A1 kısa ardı sıra yinelenen dizi (STR) lokusundaki alel dağılımının analizi
Analysis of allele distribution for HUMF13A1 short tandem repeat locus in a population sample of Turkey
  1. Tez No: 132336
  2. Yazar: GÖNÜL DİDEM İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA MENEVŞE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
-47- VI. ÖZET Mikrosatellitler, 1-13 bazlık bir dizinin ardı sıra tekrarlanmasından oluşan kısa DNA dizileridir. Bu dizilerin tekrar sayıları bireyler arasında değişkenlik göstermektedir. PCR teknolojisinin de gelişmesiyle beraber mikrosateilit DNA, çok yönlü bir genetik belirteç haline dönüşmüştür. Mikrosatellitlerin rasgele dağılımları ve yüksek oranda polimorfik olmaları, gen haritalarının çıkartabilmesine, bireylerin tanımlanabilmesine, evrim ve kanser çalışmalarına olanak sağlamıştır. Adli platformda mikrosateilit analizleri geniş çapta kullanılmakla beraber; kanıtların istatistiksel olarak değerlendirilebilmesi için ilgili topluma ait bir veri tabanının oluşturulması zorunludur. Bu çalışmada Ankara'da yaşayan birbiriyle akrabalığı olmayan 100 bireyde, insan koagülasyon faktör XIII A alt birim genindeki (HUMF13A01) tetranükleotid tekrar (AAAG)n polimorfizmi değerlendirilmiştir. PCR ile çoğaltılan DNA örnekleri, %6'lık denatüran poliakrilamid jel elektroforezi ve takiben gümüş boyama yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışılan toplum kesitinde 12 alelden 8'i saptanmış ve alel sıklıkları hesaplanmıştır. Alel sıklıkları kullanılarak adli parametreler elde edilmiştir. Genotip frekansları ve Hardy-Weinberg eşitliğine uygunluğu değerlendirilmiş ve seçilen toplum örneğinin Hardy- Weinberg eşitliğinden sapma gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-48- VII. SUMMARY Microsatellites are short DNA sequences in which a motif of 1- 13 bases is tandemly repeated. The number of repeats varies among individuals. With the advent of polymerase chain reaction (PCR) technology this property of microsatellite DNA was converted into a highly versatile genetic marker. The random distribution of microsatellites and their high level of polymorphisim greatly facilitated the construction of genetic maps, identification of individuals, and cancer and evolution research. The high sensitivity of PCR-based microsatellite analysis made the analysis of samples with limited DNA amounts or degraded DNA possible. Despite the fact that, microsatellite analysis is used commonly in forensic science, in order to evaluate evidences statistically a database has to be established for each population. In this study among 100 unrelated individuals living in Ankara, the tetranucleotide repeat polymorphism (AAAG)n in human coagulation factor XIII A subunit gene (HUMF13A01) was evaluated. The DNA samples amplified by PCR were analysed with 6% denaturating polyacrylamide gel electrophoresis followed by silver staining method. In this study group 8 out of 12 alleles were detected and allele frequencies were calculated. Forensic parameters was obtained using allele frequencies. Genotype frequencies were