Mesane tümörü tanı ve takibinde NMP22'nin rolü
  1. Tez No: 132440
  2. Yazar: HAŞMET BAYRAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
3.0ZET: Mesane tümörünün erken tanı ve postoperatif izleminde son zamanlarda kullanılmaya başlanan tümör belirleyicilerinden en güncel olanlardan birisi nükleer matriks proteini ( NMP 22 )'dir. Bu çalışmada NMP 22'nin mesane tümörünün erken tanı ve postoperatif izlemindeki yerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya 86 hasta dahil edildi ve bu hastalar üç gruba ayrıldı. Birinci grup; hematüri ve sistizm yakınmaları ile polikliniğe başvuran, daha önce mesane tümörü öyküsü olmayan 56 hastadan oluştu. İkinci grup; daha önce mesane tümöründen dolayı TUR-MT, parsiyel sistektomi veya intrakaviter kemoterapi yapılan 24 hastadan, üçüncü grup ise daha önceden mesane tümör tanısı konulan ve tedaviyi kabul etmeyen fakat zaman zaman kontrole gelen 6 hastadan oluştu. İdrarda bakılan NMP 22 için 15 U / mi en düşük baz değeri ( cutt-off ) olarak belirlendi. Sistoskopide tümör görülmemesi veya şüpheli olgularda yapılan random biyopside tümör tespit edilememesi tümör (-), sistoskopide tümör görülmesi ve tümörün biyopsi ile doğrulanması durumunda ise tümör (+) olarak kabul edildi. Sitoloji için; ağır displazi, malign ve değişici epitel hücreli kanser ( TCC ) olarak isimlendirilen hücresel bulgular malign, metaplazi, displazi ve iltihabi hücre değişikliklerini içeren hücresel patolojiler ise benign olarak kabul edildi. Poliklinik grubundaki 56 hastanın yapılan takipleri sonucunda 20 hastada mesane tümörü ( 18 değişici epitel hücreli kanser, 1 adenokarsinom, 1 karsinosarkom ) tespit edildi. 56 hastanın 35'inde NMP 22 (+) bulundu. NMP 22 duyarlılığı % 80, özgüllüğü %50, pozitif ve negatif prediktiv değer % 47.4, % 81.8 olarak bulundu. Sitolojinin duyarlılığı ve özgüllüğü ise %83,3, % 89.2, pozitif venegatif prediktiv değerler ise % 83.3 ve % 89.2 olarak bulundu. Her iki test beraber değerlendirildiğinde duyarlılık % 95'di. Takip altındaki tedavi görmüş eski mesane tümörlü olan hastalardan oluşan 2. Grupta NMP 22 duyarlılığı % 100, özgüllüğü % 94.7, pozitif ve negatif prediktiv değer % 83.3 ve % 100 olarak saptandı. Çalışmaya alınan tüm hastalar birlikte değerlendirildiğinde NMP 22 duyarlılığı % 83.3 özgüllüğü % 65.4, pozitif ve negatif prediktiv değerler ise % 57.7 ve % 87.8 olarak bulunurken sitoloji duyarlılığı % 88.4, özgüllüğü % 90.4, pozitif ve negatif prediktiv değerler ise % 85.1 ve % 92.6 olarak belirlendi. NMP 22 ve sitolojinin beraber duyarlılığı ise%93.5'di. Sonuç olarak NMP 22'nin mesane tümörü takibinde hala altın standart olarak kabul edilen sistoskopi gibi invaziv bir işleme olan ihtiyacı azaltacağı, tarama testi olarak ise sitoloji ile kombine edilerek kullanılabileceği görüşü kabul edildi.
Özet (Çeviri)
4. SUMMARY: Nuclear Matrix Protein ( NMP 22 ) is one of the most popular tumor marker that has been recently used for early diagnosis and post operative follow up of bladder cancer. This study was designed to determine the effectiveness of NMP 22 for early detection and post operative follow up of bladder cancer. Eighty-six patients were included in this study. These patients were divided in three groups. The first group was comprised 56 patients presented to urology clinic with hematuria and irritative bladder symptoms, who had no previous history of bladder cancer. 24 patients were included in the second group who treated for bladder cancer by transurethral resection of bladder tumor ( TUR-BT ), partial cystectomy or imracaviter chemotherapy. The third group was consisted of 6 patients who were diagnosed as bladder cancer previously. The all patients of the third group refused any kind of treatment although they continued to be checked irregularly. A reference value of 15 U / ml was utilized for NMP 22 in urine. A positive outcome was a cystoscopy which was a biopsy confirmed malignancy, a negative outcome was a negative cystoscopy, no tumor seen, or a positive cystoscopy in which the biopsy report indicated no malignancy. Urine cytology results were considered“malign”( severe dysplasia, malign and TCC ) and“benign”( metaplasia, inflamatory cells, dysplasia ). In the first group 20 of 56 patients were diagnosed as bladder cancer (18 TCC, 1 adenocarcinoma and 1 carsinosarcoma). NMP 22 were (+) in 35 of these 56 patients. The sensitivity and specificity of NMP 22 were % 80 and % 50, positive and negative predictive value were % 47.4 and % 81.8. The sensitivity and specificity of cytologywere % 83.3 and % 89.2, positive and negative predictive value were % 83.3 and % 89.2. The sensitivity was % 95 when two tests were evaluated together. In the second group that comprised the treated bladder cancer patients who were followed up regularly, the sensitivity and specificity of NMP 22 were %100 and % 94.7, positive and negative predictive value were % 83.3 and % 100. When all of the patients in this study were evaluated together, the sensitivity and specificity of NMP 22 were % 83.3 and % 65.4, positive and negative predictive value were % 57.7 and % 87.8. The sensitivity and specificity of cytology was % 88.4 and % 90.4, positive and negative predictive value was % 85.1 and % 92.6. The sensitivity of NMP 22 and cytology together was % 93.5. In conclusion, this study indicates that NMP 22 reduces the necessity of an invasive procedure cystoscopy, that is already regarded as gold standart in follow up bladder cancer, and that it can be used as a screening test in combination with cytology.