Farklı evre diyabetik retinopati olgularında ön kamara flare değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of the anterior chamber flare values in diabetic retinopathy patients with different stages
- Tez No: 599026
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Ön kamara flare değerleri, göz içi inflamasyonu kantitatif olarak göstermesi nedeniyle önemli bir takip aracıdır. Bu çalışmada, nonproliferatif diyabetik retinopati (NPDR) hastalarında, optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ile ölçülebilen makula mikrovasküler yapı hasarının ön kamara flare değerleri ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. İkincil olarak; Optik koherens tomografi (OCT) ile ölçülen retina kalınlıkları ve sistemik risk faktörleri ile, flare değerlerinin ilişkisi incelenecektir. Gereç ve Yöntem: Kliniğimize başvuran diyabetik olgular retrospektif olarak incelendi. En iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), detaylı biyomikroskopik muayene, fundoskopi, OCT, OCTA ve lazer flare fotometre ölçümleri yapıldı. NPDR tanılı 50 olgu, diyabetik fakat retinopati gelişmemiş 50 olgu ve 30 sağlam gönüllü olmak üzere toplam 130 olgunun 260 gözü çalışmaya dahil edildi. Sonuçlar: Ortalama yaş 56 ± 11 idi. Hastaların 66'sı (%50,8) erkek, 64'ü (%49,2) kadındı. Yaş ve cinsiyet dağılımı, gruplar arasında benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: Aqueous flare intensity is a quantitative indicator for the intraocular inflammation. The primary aim of this study was to investigate the correlation between aqueous flare values and macular microvascular injury assessed by optic coherence tomography angiography (OCTA) in patients with nonproliferative diabetic retinopathy (NPDR). The secondary aim was to investigate the effect of retinal thickness analysed by optic coherence tomography (OCT) and systemic risk factors in flare values. Methods: A retrospective, observational study was conducted among 260 eyes of 130 patients. 50 consecutive diabetic patients with NPDR, 50 consecutive diabetic patients without retinopathy and 30 normal aged-matched controls were included into the study. All subjects underwent visual acuity measurement, slit-lamp examination, ophthalmoscopy, OCT, OCTA and laser flare-cell meter (LFCM). Results: The mean age was 56 ± 11 years. 66 (50.8%) of the patients were male and 64 (49.2%) were female The three groups of patients did not differ significantly with respect to age and gender.