Göz içi basınç yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of IOP's measurements methods
- Tez No: 156934
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışmada NKT, GAT ve SCH tonometresi ile yapılan GİB ölçümleri karşılaştırılarak, NKT 'nin güvenilirliğmin araştınlması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM:Çalışmaya GİB'ı 10 mmHg'mn altında 50 olgu(hipotansif grup), GİB'ı 10-20 mmHg arasında 50 olgu(normotansif grup) ve GİB'ı 21 mmHg ve üzerinde 50 olgu (hipertansif grup) dahil edildi. Bütün olgularda NKT, GAT ve Schiötz tonometresi ile GİB 'lan ölçülerek karşılaştırmalı değerlendirme yapıldı. BULGULAR: Hipotansif grupta NKT ile ortalama GİB, sağ ve sol gözde sırasıyla; 10.12 ± 1.68 mmHg ve 10.09 ± 1.64 mmHg ; GAT üe 8.80 ± 1.19 mmHg ve 8.64 ± 1.17 mmHg ; SCH ile 9.08 + 1.73 ve 9.15 ± 2.03 mmHg olarak bulunmuştur. NKT'nin SCH ile ilişkisi her iki gözde istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. GAT ile ilişkisi sağ gözde istatistiksel olarak anlamlı, sol gözde ise anlamsız olarak bulunmuştur. GAT ile SCH ilişkisi her iki gözde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Normotansif grupta NKT ile ortalama GİB, sağ ve sol gözde sırasıyla; 15.77 ± 2.82 mmHg ve 15.64 ± 2.69 mmHg; GAT ile 13.76 ± 2.75 mmHg ve 13.54 ± 2.99 mmHg; SCH ile 13,23 ± 2,98 ve 13.63 ± 2.99 mm Hg olarak bulunmuştur. NKT'nin her iki gözde GAT ve SCH ile ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Hipertansif grupta NKT ile ortalama GİB, sağ ve sol gözde sırasıyla; 28.51 ± 10.55 mmHg ve 23.28 ± 8.27 mmHg, GAT ile 26.12 ± 9.64 mmHg ve 21.12 ± 7.38 mmHg ; SCH ile 24.56 ±9.55 mmHg ve 20.60 ± 7.36 mmHg olarak bulunmuştur. NKT'nin her iki gözde GAT ve SCH iie ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. SONUÇ: Glokomlu hastaların takibinde GAT ile ölçüm tercih edilmelidir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY PURPOSE: To evaluate the reliability of non contact tonometer(NCT) compared to Goldmann applanation tonometer( GAT) and Schiötz tonometers. MATERIALS AND METHODS: Fifthy cases with 10 mmHg and lower İOP's(hypotensive group), 50 cases with 10-20 mmHg İOP's(normotensive group) and 50 cases with 21 mmHg and higher İOP's(hypertensive group) included in this study. NCT, GAT, Schiötz tonometer measurements performed for all cases and İOP values analyzed. RESULTS: In hypotensive group mean İOP's were 10.12 ± 1.68 mmHg in right eyes and 10.09 ± 1.64 mmHg in left eyes with NCT; 8.80 ± 1.19 mmHg and 8.64 ± 1.17 mmHg with GAT and 9.08 ± 1.73 mmHg and 9. 15 ± 2.03 mmHg with Schiötz tonometer. İOP's with NCT and Schiötz tonometers were statistically insignificant for both eyes. Relationships between NCT and GAT were statistically significant in right eyes and insignificant in left eyes. Relationship between GAT and Schiötz tonometer were statistically significant for both eyes. In normotensive group mean İOP values were 15.77 + 2.82 mmHg in right eyes and 15.6412.69 mmHg in left eyes with NCT; 13.76 ± 2.75 mmHg and 13.54 ± 2.99 mmHg with GAT and 13.23 ± 2.98 mmHg and 13.63 ± 2.99 mmHg with Schiötz tonometer. NCT values compared to GAT and Schiötz tonometer values were statistically significant for both eyes. In hypertensive group mean İOP values were 28.51 ± 10.55 mmHg in right eyes and 23.28 ± 8.27 mmHg in left eyes with NCT; 26.12 ± 9.64 and 21.12 ± 738 mmHg with GAT and 24.56 ± 9.55 and 20.60 ± 7.36 mmHg with Schiötz tonometer. NCT values compared to GAT and Schiötz tonometer values were statistically significant for both eyes. CONCLUSION: GAT must be prefered method in follow-up of glaucoma patients. 52