Erken evre meme kanserli hastalarda sentinel lenf nodu biyopsisi rutin aksiller diseksiyonun yerini alabilir mi?
Sentinel lymph node biopsy instead of routine axillary dissection in early stage breast carcinoma
- Tez No: 132497
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇELENK, YRD. DOÇ. DR. SEZAİ DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Aksiller lenf nodlarının durumu meme kanserli hastalarda adjuvan kemoterapi planlanmasında en önemli prognostik faktördür. Lenf nodu diseksiyonu aksiller lenf nodu metastazı olmayan hastalarda tedaviye dönük bir yarar sağlamaz. Son on yılda primer meme kanserinin aksillada drene olduğu lenf nodunu ve aksiller lenf nodlarının metastatik durumunu gösteren sentinel lenf nodunun tespiti esasına dayalı minimal invazif teknikler geliştirilmiştir. Kliniğimizde Aralık 2001 ve Mayıs 2003 tarihleri arasında meme kanserli 30 hastaya vital boya kullanılarak sentinel lenf nodu diseksiyonu ve ardından level I ve level II aksiller lenf nodu diseksiyonu uygulandı. Çalışmaya 25 hasta dahil edildi. SLN ve aksiller lenf nodları ayrı ayrı hematoksilen eozin ve immünohistokimyasal boyama ile rutin patolojik incelemeye tabi tutuldu. Hastaların yaş ortalamaları 61,52 dir. Aksilla diseksiyonunda en az 4 en çok 24 olmak üzere ortalama 10,6 adet lenf nodu çıkarıldı. Onbir hastada aksiller lenf nodu metastazı saptandı. Yirmibeş hastanın 19'unda SLN bulundu (%76). Altı hastada ise bulunamadı (%24). SLN tespit edilen 19 hastanın 9'unda aksiller lenf nodu metastazı vardı (%43). SLN tespit edilemeyen 6 hastanın 3 'ünde aksiller lenf nodu metastazı mevcuttu (%50). SLN tespit edilen ve aksillada metastaz saptanan 9 hastanın T sinde SLN metastatikti. İki hastada SLN' da metastaz saptanmazken aksillada metastaz saptandı. Yanlış negatiflik oranı %22 olarak bulundu. Komplet aksiller diseksiyon aksiller lenf nodlarının durumunu doğru olarak göstermekle birlikte önemli bir morbidite potansiyeline sahiptir. Level I ve II lenf nodlarının çıkarılması aksiller diseksiyondan beklentilerimize cevap verebilir. Bunun sonucunda hastalarda hem lokal kontrol sağlanmış olmakta hem de adjuvan tedavinin gerekli olup olmadığının yanıtı alınmaktadır. Ancak bu yöntem nedeni ile hastalar kısa ve uzun dönemde birtakım komplikasyonlara maruz kalmakta ve yaşam kaliteleri olumsuz yönde etkilenmektedir. SLN biyopsisi yöntemi ile hastaların aksiller tutulumları kesine yakın şekilde saptanırken minimal komplikasyona yol açılmaktadır. SLN biyopsi çalışmalarının umut verici sonuçları bu yöntemin uygun meme kanserli hastalarda nodal metastazların değerlendirilmesi için kullanılabilecek minimal invazif ve etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The axillary nodal status is the most important prognostic factor in breast cancer to select patient subgroups for adjuvant chemotherapy. However, lymph node dissection has significant morbidity, with little or no therapeutic benefit if there is not axillary metastatic lymph node. Development of a minimal invasive technique to identify representative nodes that reflect the status of axillary lymph nodes has been in the last decade. Between December 2001 and May 2003; 25 patients with breast cancer underwent dye- guided sentinel lymphadenectomy followed by level I to level II axillary lymph node dissection. The sentinel nodes, level I and level II nodes were evaluated seperately with hematoxylin and eosin. Median age of patients was 61,52 years (range, 32-81). Median number of lymph nodes removed were 10,6 (range, 4-24). Axillary metastasis was identified in 11 patients. The SLN was identified 19 (%76) of 25 patients. Failure to identify a SLN to the axilla intraoperatively occured in 6 of 25 patients (%24). Axillary lymph node metastasis was found in 9 of 19 patients (%43). In 3 of 6 patients whose SLN was not identified had axillary metastasis (%50). SLN was metastatic in 7 of 9 patients whose SLN is accurately identified and had axillary metastasis. Only 2 false negative SLN occured in 9 patients (%22). Complete axillary dissection is most effective method to identify axillary nodal status, but its morbidity rate is high. Level I and level II dissection shows axillary nodal status. Today, the major role of axillary surgery is limited to staging, local control and prognostication. Since, conventional axillary level I-II dissection results with significant morbidity and decreased quality of life, SLN biopsy has been performed to overcome this problem by obtaining accurate information reflecting axillary status. It has been suggested that this technique avoids the complications associated with more extensive axillary dissection. The positive results of the recent study demonstrate that SLND is an effective and minimal invasive method to identify axillary nodal status in early stage breast cancer.