Sildenafil sitrat (viagra)'ın indometazinle oluşturulan ülser modelinde mukozal koruyucu etkisinin omeprazolle karşılaştırılması
Compairment mucosal protective effect of sildenafil citrate and omeprazole in the indomethacine induced ulcer model
  1. Tez No: 132498
  2. Yazar: BÜLENT AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. İLHAN YILDIRGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Peptik ülser hastalığı asit salgısının artmasından çok mukozal defans mekanizmalarının bozulmasından dolayı oluşmaktadır. Ülser oluşumunu sağlayan bir çok etken vardır. Bunların arasında en önemlileri H. Pylori enfeksiyonu ve NSAli (Nonsteroit Anti inflamatuar İlaçlar) kullanımıdır. NSAİI ilaçlar ve bunların içerisinde de özellikle indometazin fazla miktarda COX1 inhibisyonu yaparak en fazla gastrointestinal sistem yan etkileri oluşturan ilaçlar arasındadır. Gelecekte üretilecek olan NSAİI' ların ya COX2 selektif olması gerektiği, ya da NO salınımını arttıran maddelerle birleştirilmesi gerektiğini veya da NO donorleri ile birlikte kullanılması gerektiği vurgulanmıştır. Biz de bu sebeple daha önce mukozal koruyucu etkinliği çalışılmamış Viagra (Sildenafil sitrat)'ı indometazinle oluşturduğumuz deneysel ülser modelinde kullandık ve bu konuda etkinliği kanıtlanmış omeprazolle karşılaştırdık. Spraque Dawley türü raflardan her birinde 10 hayvan olacak şekilde üç grup oluşturduk. Birinci gruba 50 mg/kg Viagra, ikinci gruba 20 mg/kg omeprazol, üçüncü gruba ise aynı hacim distile su ağızdan sonda ile verdikten 5 dakika sonra tüm gruplara 25 mg/kg indometazini aynı yöntemle verdik. Altı saat sonra tüm gruplardaki hayvanlar yüksek doz anestezik madde verilerek öldürüldükten sonra mideleri çıkarılarak incelendi. Viagra ve omeprazol grubunda ülser sayısı, ülser alanı ve patolojik olarak benzer sonuçlar elde edildi. Bu iki grup arasında istatistiksel olarak ta anlamlı fark yoktu (p>0.05). Her iki grupla kontrol grubu arasında ise ülser sayısı, ülser alanı, patolojik incelemeler açısından oldukça büyük farlılıklar vardı.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Compairment mucosal protective effect of sildenafil citrate and omeprazole in the indomethacine induced ulcer model Peptic ulcer disease is a disease that is caused due to impairment in the mucosal defence mechanisms rather than the increase in acid secretion. Many factors are involving the forming of an ulcer. The most importants among them are H.pylori infections and the use of NSAlD's (Non-steroidal anti inflammatory drug). NSAİD's and especially indomethasin are among drugs that are causing the most advers effects at the gastrointestinal system by COX1 inhibition in excess amounts. The drugs they will be produced in the future have either to be selective for COX2, or to be combined with ingredients that are increasing the release of NO, or are used in combination with NO donors. For this reason we used Viagra (sildenafil citrate), which hasn't been investigated for it's mucoprotective effects before, in an experimental ulcer model caused by indometasine, and compared it with omeprasole whichs effects are proven. Sprague-Dawley rats are divided in three groups each containing ten rats. The first received Viagra 50 mg/kg, the second omeprasole 20 mg/kg and the third the same volume distilated water p.o. via tube. After 5 minutes indometasine was administered to all rats with the same method. All rats were killed after 6 hours with high dose anesthetics and the stomachs of all rats were removed and examined. The same results were obtained in Viagra and omeprasole groups in the number of ulcers, the ulcer area and the pathologic examination. There weren't any important statistical differences between the two groups (p>0,05). But there were greate differences between the two groups when the number of the ulcers, the ulcer area and the pathologic findings where compared.