Topikal ve sistemik yolla uygulanan glukan'ın erken dönemde primer ve sekonder yara iyileşmesi üzerine etkileri
The effects of topical and systemic application of glucan in early stage of primary and secondary wound healing
- Tez No: 132520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FERAHMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Giriş: Yara iyileşmesi, travma ve postoperatif dönemi takiben yaraya bağlı olarak görülen önemli komplikasyonlar nedeniyle mortalite ve morbidite açısından büyük önem taşıyan bir süreçtir. Günümüzde yapılan son çalışmalarda bazı immunomodülatör ve mitotik faaliyetleri artırıcı ajanların yara iyileşmesi sürecini hızlandırabileceği gösterilmiştir. Glukan (B-1,3- poliglukoz) in retiküloendotelyal sistemde belirgin bir aktivasyon meydana getirerek makroıaj aktivasyonu ve proliferasyonunu artırdığı ve sonuç olarak humoral ve selüler immüniteyi uyararak yara iyileşmesi sürecini hızlandırdığı ileri sürülmüştür. Biz bu çalışmada, deneysel model üzerinde glukanı topikal ve sistemik yolla uygulayarak, hem primer hem de sekonder yara iyileşmesi sürecindeki muhtemel etkilerini araştırdık. Metod: Ağırlıkları 225-300 g arasında değişen Wistar-Albino cinsi toplam 60 sıçan kullanıldı. Sıçanlar 10' ar denekten oluşan 6 gruba ayrıldı; Grup I- primer kapatılan kontrol grubu, Grup TT- sekondere bırakılan kontrol grubu, Grup III- primer kapatılıp sistemik glukan verilen deney grubu, Grup IV- sekondere bırakılıp sistemik glukan verilen deney grubu, Grup V- primer kapatılıp topikal glukan verilen deney grubu, Grup VI- sekondere bırakılıp topikal glukan verilen deney grubu. Tüm gruplardaki sıçanlara 0.5x2' er cmTik balık ağzı şeklinde tam kat cilt insizyonları yapıldı. 1,3 ve 5. gruptaki cilt insizyonlari separe 3/0 prolen matres dikişler ile kapatıldı. 2,4 ve 6. gruptaki insizyonlar sekonder iyileşmeye bırakıldı. Grup 1 ve T deki sıçanlara 0.5 mi serum fizyolojik kuyruk veninden plasebo olarak verildi. 0.25 g flakonlarda mikronize formdaki bir makrofaj stimulani olan Beta-Glukan 10 cc serum fizyolojik ile sulandırıldı (25 mg/ 1 cc). Grup 3 ve 4xdeki sıçanlara insizyon yapılırken ve 24 saat sonra, hazırlanan bu çözeltiden 1 cc kuyruk veninden uygulandı (25 mg). Topikal uygulama ise 4. grupta insizyon yapılıp, primer kapatıldıktan hemen sonra, 6. gruba ise insizyon bölgesine sürülerek gerçekleştirildi. Her iki grup için de işlem 24 saat sonrasında 50tekrar edildi. Postoperatif 7. gün, tüm gruplardaki denekler yüksek doz eter anestezisi ile sakrifiye edildi. Primer ve sekonder iyileşmeye bırakılan insizyon bölgeleri 0.5 cm sağlam cilt ile birlikte çıkarıldı. Histopatolojik inceleme Hcmatoxilen-Eosin ile boyandıktan sonra Işın Mikroskobunda, hidroksiprolin seviyeleri kit ile, gerilme kuvvetinin hesaplanması ise tespit terazili düzenek yardımıyla değerlendirildi. p0.05) görülmüştür. Kopma kuvvetlerinde ise Glukan verilen ve primer kapatılan gruplarda kontrol grubuna oranla kopma kuvvetlerinin anlamlı derecede yüksek olduğu (p0.05). Sonuç: Glukanın primer kapatılan gruplarda özellikle topikal kullanımının büyük bir başarı ile yara iyileşme sürecini hızlandırdığı gösterilmiştir. Aynı şekilde sistemik kullanımının da topikal uygulama kadar olmasa da istatistiksel olarak anlamlı derecede yara iyileşmesini olumlu yönde etkilediği ortaya konulmuştur. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction: Wound healing is an important process regarding the mortality and morbidity related to complications following trauma and postoperative period. In the recent studies, it has been shown that some immunomodulators and mitotis-inducing agents may accelerate the healing process. Glucan (B-l,3-polyglucose) was claimed to activate macrophage and induce proliferation by activating reticuloendothelial system, and accelerates wound healing process by stimulating both humoral and cellular immunity. In the present study, we investigated the possible role of both topical and systemic glucan application on both primary and secondary wound healing process in an experimental model. Method: 60 Wistar- Albino rats weighing between 225 to 300 g were used in the study. The rats were divided into 6 equal groups; Group I- primarily closured control group, Group II- secondarily healing control group, Group III- primarily closured systemic glucan-given group, Group IV- secondarily healing systemic glucan applied group, Group V- primarily closured topical glucan applied group, Grup VI- secondarily healing topical glucan applied group. 0.5x2 cm eliptic full-thickness incision was made in all rats. Primary closure was done with 3/0 prolene matress suture in groups 1,3 and 5. Secondary healing is waited for groups 2,4 and 6. 0.5 ml serum physiologic was injected from the tail veins of rats in groups 1 and 2. B- glucan in 0.25 mg flacons was diluted with serum physiologic (25 mg/ 1 cc). Ice solution was given from tail vein in groups 3 and 4 when incision was made and after 24 hours (25 mg). Topical application was made in group 4 after primary closure of incision and in group 6 after incision was made. The process was repeated after 24 hours. All rats were sacrificed in the postoperative day 7 under high dose ether anesthesia. All incision regions were removed with a margin of 0.5 cm normal skin. Histopahologic evaluation was under light microscopy 53foiling staining with hematoxyline and eosin dye. Hidroxyproline levels were determined with kits, and tension strength was measured by help of a stable instrument containing scales. p0.05). As for the tension strength, it was significantly higher in glucan applied and primarily closured groups (p0.05). Conclusions: It has been shown that glucan was succesful in wound healing process especially in topical application following primary closure. Its systemic application is also significantly effective in the acceleration of healing process. 54