Probiyotiklerin oral mukozitler üzerine etkinliğinin araştırılması ve uygun formülasyonunun geliştirilmesi
Investigation of the effectiveness of probiotics on oral mucositis and development of appropriate formulation
  1. Tez No: 867654
  2. Yazar: NEBAHAT KÖSE DEMİREZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN DEMİRPOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlaç Araştırma, Geliştirme ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
PROBİYOTİKLERİN ORAL MUKOZİTLER ÜZERİNE ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI VE UYGUN FORMÜLASYONUN GELİŞTİRİLMESİ Buse KÖSE DEMİREZEN Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü İlaç Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Anabilim Dalı Doktora Tezi Eylül, 2025 Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Eren DEMİRPOLAT ÖZET Oral mukozit (OM), kemoterapi ve radyoterapinin ciddi bir komplikasyonu olup, ağız mukozasında ağrılı ülserasyonlar ve inflamasyon ile karakterizedir. Mevcut tedavi seçenekleri sınırlı etkinlik göstermekte ve rejeneratif kapasiteden yoksundur. Bu çalışmanın amacı, topikal yolla uygulanan probiyotiklerin OM sıçan modelindeki terapötik potansiyelini değerlendirmektir. OM, Sprague-Dawley sıçanlarında 5-fluorourasil (5-FU) ve asetik asit kullanılarak oluşturuldu. Sıçanlar; Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus reuteri, Bacillus clausii, Bacillus coagulans, Lactobacillus plantarum, sukralfat, triamcinolon ve kontrol gruplarına rastgele ayrıldı. Tedaviler 5 ardışık gün boyunca uygulandı. OM şiddeti; makroskopik ve histopatolojik skorlamalar, fibrozis derecelendirmesi ve inflamatuar belirteçler (TNF-α, IL-10, PGE2) ile değerlendirildi. L. acidophilus ve L. reuteri, kontrol grubuna kıyasla OM skorlarını anlamlı derecede azalttı. L.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECTIVENESS OF PROBIOTICS ON ORAL MUCOSITIS AND DEVELOPMENT OF AN APPROPRIATE FORMULATION Buse KÖSE DEMİREZEN Erciyes University, Institute of Health Sciences Department of Drug Research, Development and Application Ph. D. Thesis, September, 2025 Supervisor: Assist. Prof. Dr. Eren DEMİRPOLAT ABSTRACT Oral mucositis (OM) is a severe complication of chemotherapy and radiotherapy, characterized by painful ulcerations and inflammation of the oral mucosa. Current treatment options have limited efficacy and lack regenerative capacity. This study aimed to evaluate the therapeutic potential of topically applied probiotics in a rat model of OM. OM was induced in Sprague-Dawley rats using 5-fluorouracil (5-FU) and acetic acid. Rats were randomized into groups receiving topical formulations of Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus reuteri, Bacillus clausii, Bacillus coagulans, Lactobacillus plantarum, sucralfate, triamcinolone, and a control group. Treatments were administered for five consecutive days. OM severity was assessed through macroscopic and histopathological scoring, fibrosis grading, and inflammatory markers (TNF-α, IL-10, PGE2). L. acidophilus and L. reuteri significantly reduced OM scores compared to controls. L.