Avrupa Birliği'nin insan hakları politikası/Türkiye örneği üzerinde inceleme
The Human rights politics of European Union/study on the Turkey model
- Tez No: 132603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ VARLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
AVRUPA BİRLİGİ'NİN İNSAN HAKLARI POLİTİKASI / TÜRKİYE ÖRNEĞİ ÜZERİNE İNCELEME ÖZET İnsan hakları, kişinin sırf insan olduğu için sahip olduğu haklar demektir.Bu kavram, insanlığın üyesi ve insan olma gibi bir kaynağa dayanır.Yani bu kaynak, insanlık ve insanın ahlaki tabiatıdır. İnsan hakları, en geniş anlamda siyasal meşruluğun bir ölçüsüdür.Hükümetler ve onların uygulamaları, insan haklarını korudukları ölçüde meşrudurlar. II. Dünya Savaşında ve daha önceki yıllarda, insan yaşamına ve onuruna yönelik utanç verici saldırılar, 1945 'de imzalanan Birleşmiş Milletler Antlaşması'nda insan haklarına ve temel özgürlüklere duyulması gereken saygının özellikle vurgulanmasına yol açmıştır.Daha sonra 1953 yılında Avrupa Konseyi'nce uygulamaya geçen Avrupa însan Hakları Sözleşmesi, içeriği ve yaptırımları açısından bu konuda tarihi bir dönüm noktası oluşturmuştur.Daha sonraki yıllarda, çeşitli sözleşmeler kabul edilmiş ve insan haklarının gittikçe artan ölçüde korunması için gayret edilmiştir. Anahtar Kelimeler 1- Avrupa Birliği 2- însan Hakları 3- Siyasi kriterler 4- Türkiye'nin AB'ne Entegrasyonu 5- AB'nin Türkiye Politikası
Özet (Çeviri)
Ill THE HUMAN RIGHTS POLITICS OF EUROPEAN UNION / STUDY ON THE TURKISH MODEL ABSTRACT Human rights are the rights that; a person have them just because he is an human.This concept is based on the origin of being an human and a member of humanity. That is; this origin is humanity and ethical character of the human being. Human rights, in the broad meaning, are a measure of political legitimacy.Governments and their practices are legal as much as they protect the human rights. The shameful attacks on human life and honour during the second world war and its before, caused to put a stress on the necessary respect to human rights and fundamental freedoms in the charter of United Nations signed in 1945. Afterwards, the European Convention of Human Rights, practiced by the European Council, became the landmark on this subject in the view of its context and sanctions.After 1953, various contracts were accepted and human rights are tried to be protected on a large scale. Key Words 1- European Union 2- Human Rights 3- Political Criterions 4- The Integration of Turkey to EU 5- European Union's Turkey Politics