Elektronik pazarların işlem maliyetleri ve pazar yapısına etkileri
The Effects of electronic markets on transaction costs and market structure
  1. Tez No: 132652
  2. Yazar: AHMET BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KIRCOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
in ÖZET Bilgi altyapısındaki değişikliğin tahmin edilebilen avantajı elektronik pazarlardaki geleneksel aracılık modelini ortadan kaldırmasıdır. Bilgi altyapısı, geleneksel aracıların yokolmasına ya da yerlerini dijital aracılara bırakmasına neden olmuştur. Bu tez, geleneksel aracıların pazar yapısında ne gibi değişikliklere uğradığım, yeni iş modellerini, dijital aracıların fonksiyonlarını ve avantaj larını incelemektedir. Tezde değinilen ikinci konu işlem maliyeti teorisidir. İşlem maliyeti teorisi, işlem maliyetinin nasıl sıfıra düştüğünü ve elektronik pazarlarda neden daha az aracıya ihtiyaç olduğunu açıklamaktadır. Bununla birlikte yeni iş modellerine de değinilmiştir. Yeni iş modelleri, araştırma, aracılık maliyetleri ve bilgideki asimetriyi azaltmaktadır. Bu azalma, daha iyi bilgilendirilmiş alıcılara doğrudan verimlilik avantajı sağlamaktadır. Ekonomik teori ise, maliyetlerdeki düşüşün iş modelleri üzerindeki etkisinin çok büyük bir öneme sahip olduğunu açıklamaktadır. Bir firmanın pazar payı ve işlem maliyetleri onun harcamalarının yönetimine bağlıdır. Kolaylıkla görülmektedir ki, zayıf ekonomilerde harcamalar gelirlerden çok hızlı artmakta, güçlü ekonomilerde ise harcamalar gelirlerden daha yavaş artmaktadır. Firmaların yeni iş modellerine geçişi ve harcama yönetimini uygulayış modelleri pazardaki yeni yerini ve payını belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The predicted advent of information infrastructure is bypassing intermediaries in electronic markets. Information infrastructures will reinforce the position of traditional intermediaries that result in disintermediation and cybermediation. This thesis examines, how intermediaries eliminated, new business models and the functions and adventages of cybermediaries that are not easily seen. The second subject in this thesis is about transaction cost theory. Transaction cost teory explains how transaction cost become atomic and how fewer intermediaries needed in electronic markets. New economic models reduce search and intermediation costs and information asymetry. This reduction results in direct efficiency gains from better informed buyers. Economic theory suggests that this reduction in costs plays major role in determining the implications of these models for market efficiency. A firm's market share is affected by management of its expense. Effective management of spend enables companies to ensure that expences fall faster than revenue in a weak economy and increase more slowly than revenue in a strong economy. Passing to new economies and spent management determine the place and the market share of the firms.