1923-1938 Atatürk Döneminde askeri havacılığımız
  1. Tez No: 132678
  2. Yazar: PERİHAN KİLİMCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM TURLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Türk İnkılap Tarihi, Defense and Defense Technologies, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
ÖZET 1923-1938 Atatürk Döneminde Askeri Havacılığımız 1923-1938 yıllarında Türk havacılığında Atatürk ve dünya ülkeleri ile ilişkiler belirgin etkenler olmuştur. Bu tez çalışmasında öncelikle, dünya ülkelerinin havacılık teşkilatı ve uçak endüstrisi incelenmiştir. Daha sonra Türk askeri havacılığı üç dönemde incelenmiştir: 1923 yılında, 1924-1932 yıllarında ve 1933-1938 yıllarında. Bu dönemlerdeki Türkiye savunma bütçesi de incelenerek, dünya ülkeleri gibi Türkiye'nin de silahlandığı görülmüştür. Atatürk dönemindeki askeri uçaklarının özellikleri ve fotoğrafları da teze ek olarak eklenmiştir. 1923-1938 yıllan arasında Türkiye'nin; Fransa'dan, ABD 'den, Almanya'dan, İngiltere'den, İtalya'dan, Polonya'dan, Yunanistan'dan, Çekoslovakya'dan, Rusya'dan, Danimarka'dan, Hollanda'dan uçak temin ettiği saptanmıştır. XVI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish Military Aviation in between 1923-1938 Atatürk and relations between Turkey and world countries are evident factors in 1923- 1938 Turkish aviation. In this thesis first of all, world countries aviation organization and airplane industries are investigated. Then, Turkish Air Force is examined in three periods: in 1923, in between 1924-1932 and in between 1933-1938. In these periods, it is shown that Turkey is armed like world countries when we examined Turkey defense budgets. In between 1923 and 1938 Turkish Military Airplanes' photographs and properties are attached as appendix in this work. In this thesis it is determined that Turkey bought airplanes between 1923 and 1938 from the following countries: France, America, Germany, England, Italy, Poland, Greece, Czechoslovakia, Russia, Denmark and Netherlands. XVII