Reflections of masculinity in Quentin Tarantino's Reservoir Dogs, Pulp Fiction and David Fincer's Fight Club
Quentin Tarantino'nun Rezervuar Köpekleri ve Ucuz Roman ile David Fincer'ın Dövüş Kulübü filmlerindeki erkeklik olgusunun yansımaları
- Tez No: 132691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE MUTLUAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Savunma ve Savunma Teknolojileri, German Linguistics and Literature, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Çağdaş Amerikan yönetmenlerinden Quentin Tarantino ve David Fincher, filmlerinde Amerikan ideolojisinin yapı taşlarından biri olan erkeklik kavramım yoğun bir biçimde işlerler. Her iki yönetmen de erkeklik kavramını ya da söylemini kendi dönemlerindeki sosyal ve kültürel boyutların etkilediği biçimde ve geleneksel erkeklik imgesinin kendilerinde bıraktıkları etki çerçevesinde ele alırlar. Tarantino, Rezervuar Köpeklenince mücevher hırsızlığı yapan soyguncuların, terkedilmiş bir depoda hem kendileriyle hem de birbirleriyle olan hesaplaşmalarını yansıtır. Filmdeki karakterler erkeklik söylemlerini kovboy filmleri, kara film ve klasik gangster filmlerindeki“sert erkek”imgesinin günümüzde de hissedilen etkisinden alırlar. Şiddet kullanımı, ırkçı ve cinsiyetçi yaklaşımlar filmin diğer bir sacayağını oluşturur. Gangsterler arasında yer alan ve aslında gizli bir polis olan Bay Turuncu, erkekler arasındaki dayanışma, bağlılık ve güven değerlerinin sorgulanmasına neden olur. Tarantino'nun Ucuz Roman filmi sinematik olarak karmaşık kabul edilebilecek yapısına rağmen, benzer öğeler taşır. Bu filmde, gangsterler, tetikçiler, uyuşturucu satıcıları ve boksörler gibi sert erkek karakterler etrafında dönen birbiriyle bağlantılı üç hikaye anlatılır. Şiddet ve erkek karakterler arasındaki bağlılık kavramları klasik Amerikan filmlerine göndermelerle yansıtılır. Fincher'ın Dövüş Kulübü isimli filminde ise 1990'larda söz edilmeye başlanan, aynı isimli romanda ayrıntılı bir biçimde altı çizilen ve tüketici toplumun gelişimine ivme kazandırdığı iddia edilen“erkeklik krizi”işlenmektedir. Karakterler bu krizi aşabilmek için
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The concept of masculinity, which constitutes one of the milestones of the American ideology, is intensively scrutinized in the films of Quentin Tarantino and in David Fincher's Fight Club. Contemporary American directors treat the concept of masculinity and its discourse commensurate with how the social and cultural circumstances of their period modifies them and within the framework of the stimuli they gain from the traditional image of masculinity. In Reservoir Dogs, self-conflicts and conflicts among the color named gangsters, who commit a jewelry robbery and escape to an abandoned warehouse are depicted. The male characters take their masculine discourse from the“tough guy”image in the western films, film noir and classical gangster films. Resorting to violence and racist and sexist approaches constitute another key concept in the film. Mr. Orange, who stands among the gangsters as an undercover cop, causes the characters to question the concepts of male bonding and loyalty. Despite its complex structure, Pulp Fiction treats masculinity similarly. In the three intermingled stories traditional male characters, such as gangsters, hitmen, drug dealers and boxers are depicted. This film also underlines the male bonding and the problem of loyalty. Fight Club portrays the masculine crisis, which intensified with the effect of the consumerist culture. The issues of violence and male bonding are elaborated as key elements in determining and proving the masculine identities of the characters in the 1990s.Within the framework of this study, the above mentioned three films are divided into two chapters according to their approaches to the concept of masculinity which is influenced by the circumstances of their periods. Chapter One examines the male characters of Reservoir Dogs and Pulp Fiction who try to reclaim the“tough guy”imagery. Chapter Two focuses on Jack, who personifies all emasculated characters and tries to overcome the masculine crisis through the Fight Club. These films reveal that masculine discourse has never ceased to exist despite the fact that it has been challenged by the social, cultural and intellectual circumstances.