Türk sosyal güvenlik sisteminde kısa vadeli sigorta kolları ve AB ülkeleri ile karşılaştırma: Almanya, Birleşik Krallık ve İsveç örnekleri
Short term insurance branches in Turkish social security system and comparison with EU member countries: Germany, United Kingdom and Sweden samples
- Tez No: 629248
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY GÖKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan sosyal güvenlik anlayışının önemi her geçen gün artmaktadır. Sanayi Devrimi ile birlikte değişen ekonomik ve toplumsal düzenden sonra sosyal güvence anlayışı toplum olarak gelişmeye başlamıştır. Üretim sürecindeki dönüşüm ve güvencesizleşmenin artması ile beraber sosyal güvenlik sistemlerine olan ihtiyaç gitgide artmaktadır. Sosyal güvenlik sistemlerinin önemli bir parçası da hiç şüphesiz kaza ve hastalık sigortalarıdır. İnsanların sağlıklarını olumsuz etkileyen bu olaylar herkesin karşılaşabileceği ve aniden meydana gelen olaylardandır. Türkiye'de iş kazaları sonucu yaşanan ölümlerin fazlalığı ve bu konudaki olumsuz kanı herkesçe bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, kısa vadeli sigorta kollarına bağlı tüm konu ve kavramların Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerle olan benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymaktır. Yaşanan sosyal risklere ülkelerin vermiş olduğu farklı tepkiler değerlendirilecektir. Türkiye'deki olumsuz tablonun nasıl ve nereden kaynaklandığına dair açıklamalar yapılmaya çalışılacaktır. Bu çalışmada öncelikli olarak farklı refah rejimi tipolojilerine değinerek örnek seçilen Almanya, İngiltere (Birleşik Krallık) ve İsveç'teki kısa vadeli sigorta kolları uygulamaları incelenmiştir. Ardından Türk sosyal güvenlik sisteminde kısa vadeli sigorta kolları incelenmiş ve hem mevzuat hem istatistiksel olarak ülkeler arası karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of social security as old as the history of humanity is increasing day by day. After the economic and social order that changed with the Industrial Revolution, the concept of social security started to develop as a society. With the increasing transformation and insecurity in the production process, the need for social security systems is increasing. An important part of social security systems is undoubtedly accident and sickness insurance. These events, which negatively affect people's health, are events that everyone can encounter and occur suddenly. Excess deaths occurred as a result of occupational accidents in Turkey and negative blood are known by everyone in this regard. The purpose of this study, shortterm similarities with Turkey and the European Union, all countries that are members of the concepts and issues linked to insurance branches and reveal their differences. The different reactions of the countries to the social risks will be evaluated. Description of how the negative statements on Turkey and will originate from attempted. In this study, the short-term insurance branches in Germany, England (United Kingdom) and Sweden, which were selected as examples by examining different welfare regime typologies, were examined. Then, the short-term insurance branches in the Turkish social security system were examined and a comparison was made both between legislation and statistical.