İlköğretim okullarının denetiminde eylem planı konusunda öğretmen ve denetçi görüşleri
Teacher and supervisor opinions about action plan during the supervision of elementary schools
- Tez No: 132699
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN ATANUR BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında yapılan denetimlerde eylem planının yapılışı ve uygulanışı konusunda öğretmen ve denetçi görüşlerinin neler olduğu ve görüşler arasında fark olup olmadığını saptamaktır. Araştırmanın evrenini, Ankara ili Keçiören İlçesi 18. Eğitim Bölgesi'ndeki ilköğretim Okullarında görev yapmakta olan 586 öğretmen ve aynı ilçede görev yapmakta olan 37 denetçi oluşturmaktadır. Hesaplanan örneklem büyüklüğüne ulaşmak için, evrenden oranlı örneklem yöntemi ile 245 öğretmen ve denetçilerin tümünün alınmasına karar verilmiştir. Veri toplama aracı araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Toplanan veriler aritmetik ortalama, standart sapma ve t testi kullanılarak çözümlenmiş ve bu çözümlerden yararlanılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, ortak sorular içeren öğretmen anketindeki 3. soruda yer alan denetçilerin okulu tanıma amacıyla, öğretmenlerden sınıftaki öğrenci sayısı hakkında bilgi alıp almadıkları ve 6. soruda yer alan ön toplantı amacıyla denetçilerin, derse girmeden önce tüm öğretmenlerin katıldığı bir toplantı düzenleyip, neleri niçin yaptıklarını (amaçlarını) açıklayıp açıklamadıkları konularında görüş birliğinde oldukları, bu maddelerin dışındaki maddelerde ise görüş ayrılığında oldukları ortaya çıkmıştır. İlköğretim kurumlarında gerçekleştirilen denetimlerde, eylem planı basamaklarının denetçilerce tam olarak uygulanmadığı sonucuna ulaşılması mümkündür. ilköğretim okullarında gerçekleştirilen denetimlerde eylem planının uygulama aşamalarında oluşan aksamalar nedeniyle yapılan denetimlerin tam olarak amacına ulaşmadığı ortaya konmuştur ve denetimin amacına ulaşması amacıyla eylem planının tam olarak kullanılması yönünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to describe what the opinions of teachers and elementary school education supervisors on the subject of being composed and implemented of supervision action planning are and whether there are any differences between the opinions of these two groups. The population of the research is composed of 586 teachers who work at eighteenth education area in Ankara province, Keçiören sub-province and 37 elementary supervisors who work at the same sub-province. To reach the number of calculated sample, 245 teachers are selected and all the supervisors are included. Questionnaire is developed by the researcher. The data is analyzed by using x, standard variation and t - test. The results of this research indicate that for only third and sixth items on the common teachers' questionnaire there is unity between the ideas of teachers and the supervisors; for the other items there are significant differences between the opinions of these two groups. It can be concluded that supervision action planning is not being implemented exactly by the supervisors at the elementary schools. It has been brought up that due to the misused application of some steps of supervision action planning at the elementary schools, applied supervisions by elementary school education supervisors have not meet the desired purpose. Finally, it has been suggested that action planning should be used exactly to reach the aim of supervision.