Beypazarı evleri (sosyo-kültürel değişim bağlamında bir bakış)
Beypazarı houses within the context of socio-cultural change
- Tez No: 132778
- Danışmanlar: DR. F. GÜLAY MİRZAOĞLU SIVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
11 ÖZET Beypazarı evleri, XVII.-XVIII. yüzyılları kapsayan Osmanlı klasik döneminde gelişimini tamamlayan ve Türk evi olarak adlandırılan evler içinde değerlendirilir. Beypazarı evleri, tüm Türk evleri gibi yapı ve inşâsında geleneksel özellikler taşımakla birlikte, yerel özellikleri de bünyesinde barındırır. Türk evinin temel özelliklerinden biri olan“sofa”ve“hayat”elemanları Beypazarı evlerinde de bulunur. Bununla birlikte, buradaki evler, yapı, teknik, ve inşâda kullanılan malzeme bakımından birtakım yöresel unsurlar taşımaktadır. Farklılık gösteren bu yönleri ile Türk evi içinde müstesna bir yere sahiptir. Yapıyı şekillendiren temel unsurlardan başlıcalan mahzen ve kuşkanadır. Teknik açıdan ise, yörede görülen“özleme”,“tatlı sıva”,“şamdolma”ve“dizeme”teknikleri sayılabilir. Beypazarı evlerinde ve çevresinde teşekkül eden yaşam, geçmişten günümüze farklı bağlamlarda, farklı kültürel değerler ortaya koymuştur. Bu farklılıklar, yörede meydana gelen kültürel değişmelerin bir sonucudur. Bu kültürel değişmelerin temelinde ise, teknolojik gelişmeler, sanayileşme, devlet politikaları, kültürleşme, bunlara bağlı olarak halkın zihinsel yapısındaki farklılaşmalar ve yeniden üretim süreci olarak tammlayabileceğimiz turizm vardır. Beypazarı evleri elektrik, teknoloji ve sanayi öncesinde, içinde yaşayan geniş ailelerin barınma, korunma ihtiyacının dışında, üretim ve depolama gereksinimlerine de cevap verecek şekilde kullanılmıştır. Elektrik, teknoloji ve sanayi ile birlikte yörede yaşanan hızlı değişim sürecinde bu evler, sahipleri tarafından terk edilerek, bu yere, çalışmak amacıyla göç eden nüfustan oluşan kiracılara bırakılmıştır. Bu olgunun yaşanmasına paralel olarak geleneksel evler, içinde birden fazla çekirdek ailenin komşu olarak yaşadığı küçük apartmanlara dönüşmüştür. Günümüzde ise bu evlerin bir kısmı turizm amaçlı olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Houses of Beypazarı are being considered among the houses typically called“Turkish houses”, which have completed their progress within the classical Ottoman period involving the 17th and 18th centuries. Houses of Beypazarı embody conventional properties as well as local characteristics in its structural and constructional elements as it might be noted in all Turkish houses. One of the major components of a Turkish house called“sofa”and“hayat”can be easily identified in Houses of Beypazarı. Besides, the houses in this district convey several local elements with regard to construction, technique and materials used in the buildings. These houses distinguished by those aspects have an exceptional place among Turkish houses. While“mahzen”(cellar) and“kuşkana”can be counted as the basic elements shaping the building,“özleme”,“tatlı sıva”,“şamdolma”and“dizeme”observed in this local area can be listed with respect to a technical aspect. Life in Houses of Beypazarı and its surrounding has put forth a plenty of cultural values varying from the past till now within different contexts. These differences came into view as a result of cultural changes in this locality. On the basis of these changes, there exist technological development, industrialisation, governmental policies, culturing, differences in public mentality depending on those changes and lastly tourism that can be defined as a re-production process. Houses of Beypazarı have been used for providing shelter and protection for large families as well as meeting the needs of producing and storing until electricity, technology and industry were introduced. Within the process of rapid changes accompanied by electricity, technology and industry, those houses were abandoned by the landlords and left for the tenants, who had emigrated to this locality in search of work. In parallel to this phenomenon, conventional houses have turned into small apartments in which more than one nuclear family dwell together with neighbouring families. Today, some of these houses are being used for the purpose of tourism.