Tölögön Kasımbek'in Singan Kılıç, Kelkel ve Baskın adlı romanlarında Kırgız Türklerinin hayatı
The Life of Kyrgyz Turkish in the Sıngan Kılıç, Kelkel and Baskın historical novels of Tölögön Kasımbek
  1. Tez No: 132777
  2. Yazar: BAKTIGÜL BAYSARİEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Kırgız Edebiyatının başarılı tarihî roman yazarı Tölögön Kasımbek'in“Sıngan Kılıç”,“Kelkel”ve“Baskın”adlı tarihî romanlarını tarihî roman çerçevesinde analiz ederek tanıtmaktır. Türkiye'de pek tanınmayan, ama tanıtılmaya değer Kırgız yazarı Tölögön Kasımbek, tarihî roman türünde başarılı eserler vermiştir. Hokand Hanlığı dönemindeki Kırgız Türklerinin siyasî, sosyal ve kültürel hayatıyla birlikte, XIX.yüzyılın ikinci yarısından itibaren, Kırgız Türklerinin Ruslar tarafından işgal edilmesi, ilk Kırgız tarihî roman yazarı olan Tölögön Kasımbek'in romanları aracılığıyla tanıtılacaktır. °Giriş“te, Tölögön Kasımbek'in ele aldığı dönemin tarihçesi ile beraber Kırgız Edebiyatında tarihî romanın yeri ve önemi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Tölögön Kasımbek'in özel ve sanat hayatı ile eserlerinin genel yapısı ele alınmıştır. İkinci bölümde, Tölögön Kasımbek'in ”Sıngan Kılıç“, ”Kelkel“ ve ”Baskın“ romanlarının ana çizgileriyle vakaları, olay örgüleri ile tarihî olaylar arasındaki ilişki ve tarihî kişilerin tarihî roman çerçevesinde nasıl ele alındığı incelenmiştir. ”Tölögön Kasımbek'in“Tarihî Romanlarında Kırgız Türklerinin Sosyal ve Kültürel Hayatı”başlıklı üçüncü bölümde ise, romanlarda geniş bir biçimde ele alınan Kırgız halkının sosyal ve kültürel hayatı incelenmiştir. Sonuç olarak, Kırgız tarihî roman yazarı Tölögön Kasımbek'in tarihî romanları, yazar tarafından gerçekçi üslupla, tarihî gerçeklere sadık kalınarak aktarılmıştır. Geniş bir tarihî dönemi kapsayan Tölögön Kasımbek'in romanları, yazar tarafından gerçekçi üslupla aktarılmıştır. Yazar, sorumluIll bir tarihî roman yazarı olarak, tarihî gerçeklere mümkün olduğu kadar bağlı kalmıştır. Romanlarda ele alınan olay örgüleri ile tarihî gerçekler arasında pek fark yoktur. Yazar, ele aldığı tarihî periyodun bilinmeyen yönlerini, bu gerçeklere uygun bir şekilde kurgu olayları oluşturarak vermektedir. Tölögön Kasımbek, hem tarihten gelen malzemeyi uygun bir şekilde kullanmış, hem de edebî eser okuma zevkini tattırmaktadır. Bunu halk unsurlarını ustaca ve yerinde kullanarak vermektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this thesis is to analyze and introduce the“Singan Kılıç”,“Kelkel”ve“Baskın”historical novels of Tologon Kasimbekov, a prominent Kyrgyz writer, within the framework of a historical novel. Tölögön Kasımbek, who deserves being introduced, but not well- known in Turkey yet, has produced successful works in historical novel type. Political, social and cultural life of Kyrgyz Turks during the Kokand Khanate, as well as Russian occupation since the second half of the XlXth century will be introduced through the novels of the first Kyrgyz historical novel writer, Tölögön Kasımbek. In Introduction, information on the history of the period that Tölögön Kasımbek analyzed and the significance of a historical novel in Kyrgyz literature has been provided. In the first chapter, personal and art life of Tölögön Kasımbek and the general structure of his works are given. In the second chapter, the main characteristics of“Singan Kılıç”,“Kelkel”and“Baskın”novels with the relationship between their narration and real historical events along with how historical persons have been described within the framework of a historical novel have been analyzed. In the third chapter titled“The Life of Kyrgyz Turks in the ”Singan Kılıç“, ”Kelker and“Baskın”Historical Novels of Tölögön Kasımbek" social and cultural life of the Kyrgyz Turks, which was thoroughly narrated in the novels, has been touched on.As a conclusion, the historical novels of the Kyrgyz writer Tölögön Kasımbek have reflected the historical realities and the writer employed a realistic approach to the issue.