Türkiye'de turizm ve kültür 'Beypazarı'nda turizm gelişme sürecinde yerli halk ile turist yabancılar arasındaki etkileşim üzerine etnolojik bir inceleme'
Tourism and culture in Turkey 'ethnological investigation on coinfuluence between local residents and tourists in process of tourism development in Beypazari?
  1. Tez No: 228262
  2. Yazar: AKİKO TAKANO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A TAYFUN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Etnoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Turizm, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan toplumun değişimine etki eden önemli etmenlerden bir tanesidir. Bu çalışmanın amacı, turizmi, ilçenin gelişimi ve ilçe kültürünün korunması için kullanan Beypazarı'ndaki yerli halkın ve ilçeyi ziyaret eden turistlerin turizme karşı bakışını incelemek ve turizmle kültürün etkileşimlerinin boyutunu araştırmaktır.Bu düşünce esas alınarak, birinci bölümde turizm, turist ve turizm antropolojisi üzerine açıklamalar yapıldıktan sonra Beypazarı'nın tarihi, sosyal yapısı, vb. bilgilerle birlikte ilçenin turizmi üzerine genel bilgiler verilmiştir.Beypazarı'ndaki turizmin gelişme sürecinde belediyenin önemli bir rolü olduğu bilinmektedir. İkinci bölümde belediyenin görev ve sorumluluklarına değinildikten sonra, Beypazarı Belediyesi'nin turizmle ilgili birimleri ve yapılan çalışmalar araştırılmıştır.Üçüncü bölümde, 9-22 Mart 2008 tarihleri arasında Beypazarı'nı ziyaret eden toplam 100 yerli turiste uygulanan anket sonucuna dayanarak ilçeyi ziyaret eden turistlerin profili belirtilmiştir.Dördüncü bölümde, ilçenin turistik simgelerinden ahşap evleri, bürgü, el sanatları ve yöresel yemekler araştırılmıştır.Beşinci bölümde, 5 Şubat 2007-22 Nisan 2008 tarihleri arasında Beypazarı'nda toplam 64 kişi ile yapılan görüşmelerden elde edilen bilgiler temel alınarak yerli halkın turizme ve turistlere bakışı incelenmiştir.Sonuç bölümünde ise, ilk beş bölümün değerlendirilmesi yapılmış, turist ile yerli halkın etkileşimi sürecindeki turizm ve kültür konusunda belirli tespit ve yorumlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the most important factors which influence change in society from economical, social and cultural aspects.The aim of this study is to examine the aspect of mutual influence of tourism and culture by reseaching the views on tourism of the local residents and the tourists who visit the town. In Beypazari, like in other places where culture and cultural objects are the main attractions for tourists, tourism is utilized for local development and preserving the local culture.Based on this idea, chapter one provides general informations regarding the tourism of the town, after referring to tourism, tourist, tourism anthropology, history and social structure of Beypazari.In chapter two, sections of the municipality related to tourism and the activities devised for the development of tourism by the municipality of Beypazari are studied.In chapter three, I tried to define the profile of the tourists who visited Beypazari by using the results of the questionnaire which had been filled out by 100 tourists in March 2008.In chapter four, the touristic symbols of Beypazari are studied from the point of touristic usage.In chapter five, the views of the local residents on tourism and tourists are examined, based on the information obtained from the interview made with a total of 64 local residents in Beypazari.The last chapter reached a conclusion on the condition of tourism and culture as a result of the process of exchange between the local residents and tourists.