Geleneksel Beypazarı evlerinin sürdürülebilir mimarlık ilkeleri kapsamında değerlendirilmesi
Assessing of traditional Beypazari houses within the scope of sustainable architecture principles
  1. Tez No: 406043
  2. Yazar: ECEM HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FUNDA BAHAR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada günümüz sürdürülebilir konut tasarımına örnek teşkil edebilmesi için Geleneksel Türk Evi kimliği ve özellikleri anlatılmıştır. Geleneksel Türk Evleri arasından İç Anadolu Bölgesi Ankara ilçesinin Kuzeybatısında yer alan Beypazarı Geleneksel Türk Evleri seçilmiştir. Bu bölgenin coğrafi ve Geleneksel Beypazarı Evlerinin mimari özellikleri ortaya konulmuştur. Geleneksel Beypazarı Evleri Sürdürülebilir Mimarlık İlkeleri açısından incelenmiştir. Bu ilkeler evlerin doğaya karşı duyarlılığı, topografyaya uyumu, kullanıcılara sağlıklı iç ortam konforu sağlanması, minimum enerji tüketimini ve yerel malzeme kullanımını kapsamaktadır. Bu bölgedeki yerleşmeler topografya ile uyum içindedir. Evler tarihi gelişime sadık kalınarak tasarlanmıştır. Evlerin planlaması, iç mekan düzeni, güneşe yönelmesi, malzeme kullanımı, enerji kullanımı açısından sürdürülebilir olduğu görülmüştür. Bu incelemeler doğrultusunda Geleneksel Beypazarı Evlerinin günümüz sürdürülebilir konut tasarımlarına örnek olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Traditional Turkish House's identity and features were told to set an example of modern-day sustainable housing design. Beypazari Traditional Turkish Houses that located Northwest of Ankara city of Central Anatolia Region, were chosen among traditional Turkish Houses. Geographical features of the region and architectural features of Traditional Beypazari Houses are presented. Traditional Beypazari Houses were examined from the point of Sustainable Architecture Principles. These principles compromise of sensitivity of houses to nature, harmony with topography, providing an indoor comfort for consumers, minimum consumption of energy and local outfit use. Habitations in this region are in harmony with topography. The houses are designed by remaining faithful to historical development. The houses are seem to be sustainable in terms of designing, indoor layout, by being oriented towards sun, outfit use and energy use. In accordance with these examinings, Traditional Beypazari Houses can be example of modern-day sustainable housing designs.