Riske maruz değer: Türkiye için bir uygulama
Value at risk : An application for Turkey
- Tez No: 132781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Bu çalışmada, son yıllarda finansal risk yönetimi alanında önemi gittikçe artan bir risk yönetim aracı, Riske Maruz Değer (RMD) incelenmiş ve Türkiye için bir uygulaması yapılmıştır. İlk olarak risk ve risk yönetimi kavramlarına değinilmiş, RMD kavramı tanımlanarak farklı RMD modelleri teorik olarak incelenmiştir. Yapılan uygulama sonucunda parametrik olmayan yöntemlerden özellikle Tarihsel Benzetim ve Filtreli Tarihsel Benzetim yöntemlerinin genelde 1.tip hata içermeyip, 2. tip hata olasılıkları yüksek olan modeller ortaya koydukları gözlenmiştir. Hareketli Ortalamaların uygulamasında ise, ekstrem değişimlerin yaşanmadığı zamanlar için ve genellikle de ele alınan dönemle belirli bir oranda uzunluğa sahip hareketli çerçevelerin RMD tahmini için uygun modeller oluşturduğu sonucuna varılmıştır. Eviews 3.0 ve WinRats 4.2 yardımıyla oluşturduğumuz değişken varyanslı modellerimiz ARCH, GARCH, TARCH, EGARCH ve NARCH ile Decision Tools 3.5 yardımıyla yapılan Monte Carlo simülasyonları ise uygulama sonucunda RMD tahmini için zayıf bulunmuştur. TL/ABD$ verileriyle yapılan RMD tahminlerinden edilen sonuçlara göre, olağan seyreden zamanlarda başarılı sonuçlar veren modeller, finansal krizler sırasında meydana gelen ekstrem fiyat hareketlerini tahmin etmekte yetersiz kalmaktadır. Böyle durumlar için, bütün getirinin dağılımı yerine sadece dağılımın uçlarını modelleyen EDT oldukça başarılı bulunmuştur. Dolayısıyla, yapılan analizlerden de yola çıkarak, klasik RMD modellerinin, özellikle de parametrik Üstel Ağırlıklandırılmış Hareketli Ortalama'nın EDT ve ile desteklenmesinin doğru bir yaklaşım olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY An important financial risk management approach of recent years, Value at Risk (VaR), is studied and an application of VaR methods for Turkey is examined during this work. It is found out that non-parametric methods, especially Historical Simulation and Filter Historical Simulation, usually result with high 2nd type error probability. For times without extreme events and with moving windows of acceptable lenghts, Moving Average models are useful for VaR estimation. By looking at the results of our applications, ARCH, GARCH, TARCH, EGARCH and NARCH processes got by Eviews 3.0 and WinRats 4.2, and Monte Carlo simulations by Decision Tools 3.5 seem to be not that much suitable for VaR calculations especially at crisis times. The results of applications by TRL/USD$ data, models that are successful at usual or not much volatile times, cannot keep that success during financial crises. For such cases Extreme Value Theory, which models only tails instead of modelling the whole distribution, gives much usable results. As a result, it can be said that classical VaR models -especially EWMA - supported with EVT are suitable approaches for estimation of the expected loss.