Türkiye'de şirketlerin halka açılması (ilk ihraç) ve fiyat performanslarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 41036
  2. Yazar: SERDAR ESER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET 1990 yılı Törk sermaye piyasası için önemli bir gelişmeye sahne olmuştur. Primli fiyattan hisse senedi satışı yoluyla elde edilen kazancın cazibesi, çok sayıdaki şirketi, halka açılmaya ve piyasadan pay almaya gOdülemiştir. Anonim şirketler ile birlikte holding ve bankaların iştirak hisselerini satmak suretiyle bu akıma katılmalarının yanı sıra KOÎ'de özelleştirme programı çerçevesinde sahip olduğu hisseleri halka satmaya başlamıştır, Söz konusu dönem içinde Borsa' da yaşanan dalgalanmalara rağmen halka açılma günümüze kadar geçerliliğini koruyarak, mali piyasaların önemli bir gerçeği olarak kendini kabul ettirmiştir. Halka açılma olayının başarısı sermaye piyasasında yeni düzenlemelerin yapılmasının yanı sıra, halka arz edilen hisse senetlerinin yatırımcıya sağlayacağı getiriye bağlıdır. Burada halka arz edilecek 1lk hisse senedinin fiyatının tesbiti ve hisse senedinin daha sonra göstereceği performansı hem yatırımcılar hem de şirketler açısından önemli hale getirmektedir. Türkiye'de 1lk kez halka arz edilen şirketlerin performansı halka açfYmalann yoğun olarak yaşandığı 1990-1993 dönemi baz alına rak incelenmiş ve ilk fi yat lamada düşük fiyatlandırma (underprlcing) olgusunun varlığı gözlemlenmiştir. Bu durum özellikle özel kesim ihraçlarında aracı kuruluşların kısa vadede spekülatif kazançları düşündüklerinin göstergesi olarak algılanabilir. Ayrıca özel şirketlerin ilk kez halka arz ettikleri hisse senetleri, ilk gün ve ihraçtan sonraki 20. gün prim yaptıkları halde, 100. gün sonu11 itibariyle durum KOI tarafından ihraç edilen senetlerin lehine dönmüştür ki, bu bizi kamunun uzun vadede halka arzettigi hisse senetlerini desteklediğine götürmektedir. Halka açılma uygulamalarının beklenen sonuçları doğurması açısından, spekülatif kazançları önleyici nitelikte bir fiyat politikasının izlenmesi yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
İli ABSTRACT The Turkish capital market witnessed an important development in 1990. Increasing gains from equity sales at premium, forced quite a number of companies to go public. In addition to the holding companies, and banks which sold their shares in their participations, the Public Participation Administration (PPA) also joined the trend by selling its shares 1n public companies in the framework of privatization. Despite the price flactuatlons in the Stock Exchange, companies continued to go public, and this had an Important weight in the financial market transactions during this period. The performance of going public depends on the regulatory framework, as well as the return that is provided to the investor by the shares offered to the public. In this respect, determination of the price at the time of public offering, and the future performance of the share becomes important both for the investors and for the companies. The focus of this study the performance of companies which went public in the 1990-1993 period, 1n which the number of companies going public reached a peek, has been studied and underpricing has been observed 1n the prices of equities at the time of first public offering. This phenomenon can be Interpreted as an indicator for intermediaries' short run speculative interest, especially 1n private sector transactions. Moreover, private sector shares made premium on the first and the 20th day of the offering, whereas, as of the 100th day, theiv shares which the PPA had offered to public, had performed better. This phenomenon can be taken as an Indicator showing the public sector's support on the securities Issued by itself. In order for the public offerings to have the desired results, 1t will be necessary to persue a price policy preventing speculative gains.