Matematik öğretiminde çoklu zekâ kuramina göre tasarlanan öğrenme ortamlarindan yansimalar
The reflections from the learning environment based on multiple intelligence theory in mathematics education
  1. Tez No: 179209
  2. Yazar: RAMAZAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. ADNAN BAKİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 482
Özet
İşlevsel bilginin ve performansın ön plana çıktığı çağımızda bireylerin teorik ve pratik bilgileri arasında bağlantı kurmasının en önemli yardımcıları, öğrenme ortamlarında kullanılan yaklaşımlardır. Geleneksel yaklaşımların yetersizlikleri, öğrenme ortamlarında daha çağdaş yaklaşımların denenmesini zorunlu hale getirmektedir. Öğrenme ortamına somut öğretim nesnelerinin, çalışma yapraklarının, kavram haritalarının ve gerçek yaşam kesitlerini içeren etkinliklerin bir arada taşınmasıyla, bu araçların birbirlerinin etkisini artıracağı ve dezavantajlarını azaltacağı düşünülmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, matematik öğretiminde çoklu zekâ kuramı (ÇZK)'na göre tasarlanan öğrenme ortamlarındaki yansımaları ortaya koymaktır.Özel durum yaklaşımının kullanıldığı bu araştırma, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında iki farklı ilköğretim okulunda çalışan iki öğretmenle ve bu öğretmenlerin ilköğretim yedinci sınıftaki öğrencileriyle yürütülmüştür. Veri toplamak amacıyla, mülakat ve gözlem metotlarının yanı sıra öğrenci günlükleri kullanılmıştır. Mülakatlar öncelikle içerik analizi yapılarak çalışmanın amacı doğrultusunda verilerden kodlar ve temalar oluşturularak analiz edilmiştir. Gözlemler ve öğrenci günlükleri ise, mülakat verilerinden oluşturulan temalarla ilgili olan bölümlerden doğrudan alıntılar yapılarak aktarılmıştır. Matematik sınıflarında beklenen değişimi gerçekleştirmek için, hazırlık sürecinin zorluğu, her matematik konusuna uygun olmama, zaman ve merkezi sınavların etkisi gibi sebeplerden dolayı ÇZK'nin tüm matematik konuları için olmasa da çoğu matematik konusu için uygulanabilir bir kuram olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu kurama göre tasarlanan öğrenme ortamının anlamayı kolaylaştırdığı ve kalıcı öğrenmeyi sağladığı, öğretmen rolünü ve değerlendirme anlayışını değiştirdiği ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonunda, ortaya çıkan sonuçlara bağlı olarak araştırmacılara ve eğitimcilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since functional knowledge and performances have been paid more attention in this era, the most important issue helping each individual to make a connection between theoretical knowledge and practical one is the approach used in the learning environment. The inadequacy of traditional approaches raises a compulsory for implementing contemporary approaches in learning environments. It is assumed that designing a learning environment involving in concrete teaching materials, worksheets, concept maps and daily life activities together would not only increase their efficiency but also may reduce their disadvantages. The aim of this study is to reflect the learning environments which were designed for mathematics education in regard to the Multiple Intelligence Theory (MIT).Within case study research methodology, this study was conducted with two mathematics teachers and their grade 7 students randomly drawn from two public primary school in 2006-2007. To collect data, student and teacher interviews, classroom observations, and students? journals were used. Student and teacher interviews were analyzed by forming some codes and themes through the aim of the study. The data from the class observations and students? journals were also presented according to the codes and themes of interviews data by help of direct quotations. It is concluded that even if MIT is not applicable for all mathematics topics because of difficulty in preparing procedure, the effects of time and national summative examinations (i.e. the Selection and Placement of Students in Secondary Schools-OKS) and so on, it can be used for majority of mathematics subjects to achieve the desired changes in mathematics classes. Moreover, it is found out that the learning environment based on MIT not only facilitate students? understanding but also enhances the acquired knowledge retention of in long-term memory. Also, it can be deduced that it gets teachers to change their roles and their assessment approaches during teaching. Finally, some suggestions were made for researchers and educators.