Anadolu ahşap kapılarından seramik sanatına ve tekniklerine göndermeler
Interpretations from the Anatolian wooden doors to the ceramic art and techniques
- Tez No: 132824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN TERWİEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sanat insanoğlunun var olmasıyla başlar, insanlığın her döneminde ortaya çıkan yenilikler ve gelişen teknoloji sanatın tüm dallarını olumlu yönde etkilemiştir. Bunun yanında sadece sanatta değil pek çok alanda da gelişmeler olmuştur. Kolay, ekonomik ve standart malzemeler yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Geleneksel Anadolu mimarisi ve elemanlarından biri olan kapı da gelişen teknoloji ile standart hale gelmiştir. Günümüzde örneklerine çok az rastlanan hem teknik hem de estetik yönden bir sanatsal niteliği olan Geleneksel Anadolu Ahşap Kapıları seramik malzeme ile tekrar yorumlanmıştır.“Anadolu Ahşap Kapılarından Seramik Sanatına ve Tekniklerine Göndermeler”başlıklı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İnsanoğlunun fizyolojik gereksinimlerinden biri olan barınma ve bunun sonucunda ortaya çıkan mimari yapı ve mimari yapı elemanlarından kapı, anlam, biçim ve elemanları ile 1. bölümde ele alınarak incelenmiştir. 2. bölümde Endüstri Devrimi ile birlikte teknolojik gelişmeler ve bu gelişmelerin sanata etkisi, Seramik Sanatının teknoloji ile beraber gösterdiği gelişim ve seramik teknikleri incelenmiştir. 3. bölümde ise Geleneksel Anadolu Ahşap Kapılarından esinlenilerek, farklı pişirim tekniklerinin uygulandığı seramik uygulamalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Art begins with the existance of humanbeing. The innovations and the developing technology have affected all the branches of art in every period of time. Besides, not only in art but also in various fields, there have been developments. Easy, economical and standard materials have been started to use prevalently. Traditional Anatolian architectural and the door which is one of the part of it have become standard with the developing technology. Today, the Traditional Anatolian wooden doors having an artistic quality that we can rarely find, have been worked again with the ceramic materials. This study called as“ Interpretations from the Anatolian Wooden Doors to the Ceramic Art and Techniques”is composed of three different parts. The neeed of taking shelter, one of the physiological needs of the humanbeing and the architectural structure, meaning, form and with the parts of the door are examined in the first chapter of the report. In the second part technological developments with the Industrial Revolution and the effects of these developments to art; the development of Ceramic Art with the technology and ceramic techniques are examined. In the third chapter, being inspired from the Traditional Anatolia wooden doors, ceramic applications that have different firing techniques are examined.