Der junge Goethe und Werther als briefschreiber
Mektup yazarı olarak genç Goethe ve Werther
  1. Tez No: 470452
  2. Yazar: DENİZ ÖZUĞUR ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS PAMUKOĞLU DAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezin amacı Alman edebiyat tarihinde coşku döneminin en önemli temsilcisi ve dünya edebiyatının en önemli mektup roman örneği olan Genç Werther'in Acıları romanının yazarı Johann Wolfgang von Goethe'nin yazmış olduğu üç seçilmiş mektup ile eserin kahramanı Werther'in yazdığı mektuplardan seçilmiş bir örneği karşılaştırarak incelemektir. Bu bağlamda18. yüzyıl Alman edebiyatında edebi tür olarak büyük önem kazanmış olan Mektup, tezin ilk bölümünde terminolojik olarak incelenmiş, daha sonra ise edebi form olarak dönemsel özellikleri ve konumu açısından evrelerine bakılmıştır. Bu doğrultuda 18. Yüzyılda özellikle ön plana çıkmış olan Mektup yazma kılavuzlarının tarihçesine kısaca girilmiş ve Mektup'un hem iletişim aracı olarak hem de edebi tür olarak gelişimi ve önemi Aydınlanma ve coşku döneminin tarihsel, sosyolojik ve toplumsal yapısına bakılarak incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise Genç Goethe'nin özel hayatında yazmış olduğu üç mektup biyografisi de göz önünde bulundurularak yazım stillileri açısından incelenmiştir. Birinci incelenen mektup Genç Goethe'nin on dört yaşında Ludwig Ysenburg von Buri ye Barok yazım stilinde yazmış olduğu mektuptur. İkinci mektup ise on altı yaşında Leipzig Üniversitesinde öğrenciyken Frankfurt ta ki kız kardeşi Cornelia Goethe ye Prof. Christian Führtegott Gellert in etkisi altında kalarak yazmış olduğu mektuptur. Üçüncü ve en Önemli mektup ise yine Leipzig de arkadaşlığını ve hamiliğini yapan Ernst Wolfgang Behrische yazdığı duygu durumunu sahnesel bir biçimde anlatan coşku dönemine ait izler taşıyan mektubudur. Tezin Üçüncü bölümünde ise kısaca Genç Goethe'nin Leipzig'den Frankfurt a ve oradan eğitimini tamamlamak üzere gittiği Strasburg da Coşku döneminin de başlangıcı olarak kabul edilen Gottfried Herder le olan tanışması ve daha sonra staj yapmak için gittiği Wetzlar da geçirdiği dönem, biyografisinden yola çıkılarak anlatılmıştır. Bu bölümde Genç Werther'in Acıları eserinin oluşum hikayesi ve romandan alınan on altı haziran tarihli mektubu, Genç Goethe nin yazdığı ikinci bölümde tanıtılmış olan Ernst Wofgang Behrisch Mektubuyla karşılaştırılarak benzerlikler araştırılmış ve yazım stili açısından incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise ne tür sonuçlara ulaşıldığı özet olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to compare three letters written by Johann Wolfgang von Goethe and a sample letter selected among letters written by the main character Werther from Goethe's authored book The Sorrows of Young Werther. This book is the pioneer of the enthusiasm period in German literature history and the most important letter-novel sample in world literature. In this context, the writing style Letter gained great importance as a literary genre in 18th century German literature and is analyzed terminologically in the first part of the thesis. This is followed by the literary analysis where the periodical characteristics and phases are examined. A brief overview is given of the history of Letter writing manuals which had come to the forefront especially in 18th century. Both as a communication method and a literary genre, Letter is analyzed based on its development and importance during the historical, social and sociological structure of the Enlightenment and the Enthusiasm period. In the second part, in regard to his biography, three letters written by Young Goethe in his private life are analyzed in regard to his writing styles. The first letter that Young Goethe wrote was in Baroque writing style addressed to Ludwig Ysenburg von Buri when he was fourteen years old. The second letter which Goethe wrote to his sister Cornelia Goethe who was living in Frankfurt, was written under the influence of his Prof. Christian Führtegott Gellert when Goethe was a sixteen-year-old student at Leipzig University. The third and the most important letter is the one he wrote to Ernst Wolfgang Behrisch who had been his friend and mentor in Leipzig. This letter manifested all the eccentricities of the Enthusiasm period and expressed his emotional state in a dramatic way. In the third part of the thesis, shortly the travel of Young Goethe from Leipzig to Frankfurt, afterwards his trip to Strasburg where he went to complete his education, his meeting with Gottfried Herder which is accepted as the commencement of enthusiasm period and at last the period he spent in Wetzlar where he went to complete his internship, are narrated based on his biography. Furthermore, in this part, the origin story of The Sorrows of Young Werther is narrated. Afterwards, a letter dated sixteenth of June from this novel is compared to the Young Goethe's letter addressed to Ernst Wolfgang Behrisch which was introduced in the second part. The similarities and the writing styles of both letters are examined. The conclusion provides the findings of the comparative letter study of Goethe and Werther.