Turkmen natural gas policy
Türkmenistan'ın doğalgaz siyaseti
- Tez No: 132828
- Danışmanlar: DR. ÖZLEN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Türkmenistan doğalgaz rezervleri açısından dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Ancak doğal gazın ihracatı açısından Rusya' nın boru hattı ağına bağımlıdır ve bu bağımlılık nedeniyle, Türkmenistan, bağımsızlığından sonra bir çok sorunla karşılaşmıştır. Karşılaşılan bu zorluklar nedeniyle, en önemli gelir kaynağı olan doğal gazın dünya pazarlarına ulaşmasını sağlayacak alternatif boru hatlarının çekilmesini planlamıştır. Ancak, Türkmenistan'ın bir kara devleti olması, açık denizlere sınırının olmaması, bölgenin hidrokarbon rezervleri açısından zengin olması ve bölgenin jeopolitik yapısı ve de bölgenin jeostratejik önemi nedeniyle bölge ve bölge-dışı ülkeler ve diğer uluslar arası aktörler de alternatif boru hatlarının çekilmesinde önemli rol oynamışlardır. Sonuç olarak, bölgedeki uluslar arası rekabet ve başka bazı nedenlerden dolayı, Türkmenistan, bağımsızlıktan günümüze kadar İran'a giden küçük boru hattı haricinde Rusya'nın boru hatlarına alternatif boru hattının çekilmesini gerçekleştirememiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Turkmenistan ranks in first places in the world in size of natural gas reserves. However, for natural gas export Turkmenistan was dependent on Russian pipeline network and for this reason, Turkmenistan has faced various problems since its independence on natural gas export. Due to these problems, to export its main revenue source, natural gas to the world markets, Turkmenistan has proposed alternative export pipeline projects. However, because of landlocked nature of Turkmenistan's territory, not having border to the open seas, region's rich hydrocarbon deposits, region's geopolitical structure and geopolitical importance, some regional and non-regional countries and other international actors have played important role in the development of alternative pipeline projects. Consequently, due to the international rivalry in the region and some other reasons, since its independence up to now, Turkmenistan could not complete the construction of alternative pipelines to Russian pipeline network except small Turkmenistan-Iran pipeline.