Küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinde Sosyal Sorumluluk Standardı SA 8000'e göre bir halkla ilişkiler değerlendirilmesi
  1. Tez No: 117898
  2. Yazar: N. ZEYNEP KAYAALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Ill ÖZET Bu tez çalışmasının amacı küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinde (KOBİ) sosyal sorumluluk standardı (SA 8000)'e göre bir halkla ilişkiler değerlendirmesi yapmaktır. Bu amaçla halkla ilişkiler kavramı ve kurum içi halkla ilişkiler kavramsal düzeyde ele alınmış, örgüt kültürü ve kalite kültürü kavramlarına yer verilmiş, kalite kültürünün örgüt kültürü ile etkileşimi ele alnımıştır. Bu tez çalışmasının esas bölümünü Türkiyedeki küçük ve orta sanayi işletmelerinde bir sosyal sorumluluk standardı olan SA 8000 standardını oluşturan maddelerin bir anket çalışması ile ölçülmesi oluşturmuştur. Bu anket çalışmasıyla, esas olarak çalışan memnuniyetinin ölçülmesini hedefleyen bu standardın Türkiye'de kabul görme oranlan ve işletmelerdeki uygulamalar incelenmiştir. Bu amaçla Türkiye'deki çalışma hayatını düzenleyen mevzuat incelenmiştir. Bu tez çalışmasında elde elde edilen bulgular bu standart gereklerinin kişisel kişisel olarak kabul gördüğü, bu alanda bir bilincin ve beklentinin varolduğunu oırtaya koymuştur. Mevcut uygulamalarda ise genel olarak iki tip işletmenin varolduğu, bir grup işletmede SA 8000 standart gereklerinin uygulandığı, çalışan memnuniyetinin ve yönetici-çalışan ililşkilerinin yüksek olduğu, diğer grup işletmede ise bu koşulların mevcut bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu anket çalışması posta yoluyla anket tekniği uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Evreni Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli sanayi kurum ve kuruluşları oluşturmaktadır, örneklem olarak farklı alanlarda imalat yapan ve faaliyet gösteren işletmeleri içermesi nedeniyle Ankara Sincan KOSGEB üyesi 193 işletme seçilmiştir. Anket birimini işletmelerde farklı kademelerde görev yapan kadın ve erkek çalışanlar oluşturmaktadır. Anket uygulaması sonucunda posta yoluyla geri dönen 63 işletmeden 1 03 anket formu değerlendirmeye uygun görülerek analizleri yapılmıştır. Pilot anket çalışması Sincan KOSGEB'in desteğiyle gerçekleştirilmiştir. Ana anket uygulamasının sonucunda elde edilen bulgular SA 8000 standartlarına uygunlukları açısından irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
112 SUMMARY This thesis is a public relations survey related with the Social Accountability Standard (SA 8000) in the small and medum enterprises (S&ME). With this aim, the concepts of public relations and organizational public relatons, organizational culture, quality culture and their interference with each other are explained. In this survey by a questonnaire survey among the small and medium enterprises, the SA 8000 criterias are measured in the small and medium enterprises. This standard aims the satisfaction of the workers in general. With this survey, the acceptance of the standard and the applicationas in Turkey are studied. With this aim the laws and the legal situation in Turkey is studied. The results of this survey showed that the standard criterias have been accepted personally and showed that there is a satisfactory consciousness and expectation in this field. Among the applications, it was observed that there are two types of enterprises are present; one type accepting the criteiras with high worker satisfaction and with good management - worker relationship. The other type ot the enterprises with lack of such conditions. In this suvey the questionnaire forms were mailed to the enterprises. The environment is the small and medium enterprises in Turkey. 1 93 firm was selected as sample, from the members of Ankara Sincan KOSGEB, as they represent the firms operating in different production sectors. The participants are the women and men workers in different positions in these firms. The pilot questionnaire survey was realized by the support of Sincan KOSGEB. The results of the Main Questionnaire survey were studied according to the Social Accountability Standard (SA 8000).