W. A. Mozart'ın Sihirli Flüt operasının orkestra şefliği tekniği açısından incelenmesi
Examination of W. A. Mozarts opera, the Magic Flute with respect to the techniques of orchestral conducting
- Tez No: 132839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİM GÖKMEN, DOÇ. DR. O. TÜREV BERKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orkestra Şefliği Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmada W. A. Mozart'ın Sihirli Flüt operası orkestra şefliği tekniği açısından incelenmektedir. Operanın müziğin bir çok daimi ve müzik dışı pek çok faktörü içinde barındıran büyük bir form olmasını dikkate alarak, belli bölümler seçilip, bunların her birinin kendi sahip olduğu yapıya en uygun olabilecek bir şekilde çözümlenmesine çalışılmıştır. Bununla beraber bu çözümlemede yardımcı olabilecek tarihsel, geleneksel, yapısal unsurlara da değinilmiştir. Bu şekilde çok çeşitli veri ve kriterlerden teknik çözüm ve yorum anlayışı ve bütünlüğüne nasıl ulaşılabileceği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study examines W.A.Mozart's opera“The Magic Flute”, with respect to orchestral conducting techniques. Taking into consideration of opera being a vast form containing many branches of music and a variety of non-musical elements, certain sections are selected and each one is analyzed according to its own structure. To help in this analysis, historical -including common-practice- and structural aspects are also considered. Thus from a vast amount of data and criteria how to approach to a technical solution and an understanding and integrity of interpretation is analyzed.