Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ekonomik yapısı ve Türkiye'nin politikaları
The Economic structure of Turkis republic of Northern Cyprus and Turkeys policies
- Tez No: 132846
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ekonomisinin altyapısı kurulurken Türkiye ve KKTC hükümetleri tarafından uygulanan ekonomik politikaların eksikliklerini incelemektir. 1960-1974 arası dönemde Kıbrıslı Rumlar'ın ekonomik alanda Kıbrıs'a egemen olurken Kıbrıslı Türkler'in ekonomik hayattan dışlanmış oldukları görülmektedir. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile adanın Kuzey kısmına yerleşen Türkler kendi ekonomik yapılarını, Türkiye'nin de yardımları ile, kurma çabasına girdiler. Ancak sağlam bir ekonomik yapı kurmayı başaramadılar. Bu başarısızlığın altında Kıbrıs Sorunu nedeniyle karşılaşılan uluslararası tanınmamanın ve ambargoların olduğu gerçeği gözardı edilemez. Bu nedenle Türkiye'den gelen finansal yardımların KKTC ekonomisinin sağlam temellere oturtulmasına yardımcı olacağı düşünüldü. Fakat KKTC ekonomisi, bugün, kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde kullanılmaması ve uygulanan hem siyasi hem de ekonomik hatalardan dolayı oluşan sıkıntıları fazlasıyla yaşamaktadır. Bu nedenlerle tez, Kıbrıs Sorunu'nu ve KKTC'nin ekonomik yapışım da incelemeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this research is to examine the deficiencies in economic policies and political strategies that were -and are still being- applied by the governments of Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) and by Turkey, during the foundation process of TRNC's economic infrastructure. It can be seen that between the years 1960-1974, the Greek Cypriots had dominated the island in sense of economy, while the Turkish Cypriots were left out of this economic system. After the peace operation of 1974, the Turkish Cypriots, who settled on the northern side of the island, began the efforts to construct their own economic structure with the help of Turkey. However, they failed in doing this. Among the reasons of this failure, one cannot undervalue the two aspects of Cyprus question that are non-recognition and embargoes. It was estimated that the financial aids from Turkey would help the economy of TRNC to be put on a sound footing. Yet, today, TRNC's economy is having a hard time both because its sources are not used continually and because of the political and economic mistakes. For these reasons, this thesis is designed to study the Cyprus question and the economic infrastructure of TRNC.