Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ekonomik yapısı ve Türkiye ile ekonomik ilişkileri
Economıc structure of KKTC and economic relations with Turkey
- Tez No: 206375
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamda Kıbrıs Adasının tarihi, coğrafi, doğal yapısı ile beraber, KuzeyKıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşu, stratejik önemi, nüfus yapısı ve günümüzdekiekonomik yapısı ile ilgili bilgiler verilmiştir. KKTC ekonomisinin Türkiye ve Ortadoğuekonomilerindeki yeri incelenmiştir. KKTC'nin ekonomik yapısı içerisinde sektörel hareketler, KKTC'de ki kamukesiminin desteği, fiyat değişimleri, enflasyon ve işgücü değerlendirilmiştir. AyrıcaKKTC'nin dış ticareti genel olarak ele alınırken, Türkiye ile birlikte ticaret yaptığıbaşlıca Ortadoğu ülkeleri arasındaki ticaret hacmi sunulmuştur. KKTC ile Türkiye arasındaki ticaret oldukça gelişmiş olup, bunda da mevcutuluslararası siyasi yaklaşımların etkisi belirleyici olmuştur. Ortadoğu Ülkeleri ileKKTC'nin ekonomik ilişkileri fazla gelişmemiştir. Ancak yapılacak tanıtıcı faaliyetlerinyanında, Türkiye ile KKTC'nin yapacağı siyasi girişimlerle bu ilişkiler geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
My study includes information about strategic importance, today?s economicstates, population and foundation of KKTC as well as the historical, geographical andnatural structure of Cyprus Island. The economic situations of KKTC in Turkish andMiddle East countries are studied. Sectoral movements in the economic structure of KKTC, support of publicsector, changes in prices, inflation and labour force in KKTC are studied. While treatingthe export trade of this country in general, we also present the trade volume between theMiddle East countries in which it trades together with Turkey. The trade between Turkey and KKTC has been making own progress and it ispecially caused by influence of international political approaches. Economic relationsbetween Middle East countries and KKTC have not been developed. But it can beimproved by political attempts as well as informative activities performed by Turkeyand KKTC.