Öğrencilerin sosyal bilgiler ders notları ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The Relationship between students problem solving skills and their school grades in social studies an investigation
- Tez No: 132852
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretimde Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin yaşamı anlama, karşılaştığı sorunları çözebilme ve elde ettiği bilgi, beceri ve duyuşları benzer problemlerin çözümünde kullanabilme becerileriyle Sosyal Bilgiler ders notları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, 2002-2003 öğretim yılının I. döneminde Ankara'nın Polatlı ilçesinde bulunan bir özel okulda, şehir merkezinde bulunan bir devlet okulunda ve bir de gecekondu bölgesinde bulunan devlet okulunda uygulanmıştır. Araştırma bu okullarda okuyan, şans yoluyla seçilen toplam 188 öğrenciye Sosyal Bilgiler dersiyle ilgili problem çözme beceri testi uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verilerini problem çözme beceri testinden alınan sonuçlar ve öğrencilerin 2002-2003 öğretim yılının I. dönemi Sosyal Bilgiler dersi karne notları oluşturmuştur. Problem çözme testi, alt problemlere cevap bulacak şekilde hazırlanmıştır. Problem çözme testi I. dönemde Sosyal Bilgiler dersinde işlenmiş olan ünite içeriklerine paralel olarak hazırlanmıştır. Problem çözme testinden alınan sonuçlar Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ile hesaplanmıştır. Ayrıca her sınıftan dört öğrenciyle odak grup görüşmesi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle sıralanmıştır: 1. özel okullarda okuyan 4. sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersi karne notlarıyla problem çözme becerileri arasındaki ilişki 0,64 ile anlamlı bulunmuştur. 2. Şehir merkezinde okuyan 4. sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersi karne notlarıyla problem çözme becerileri arasındaki ilişki -0,68 ile anlamlıbulunmuştur. 3. Gecekondu bölgesinde okuyan 4. sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersi karne notlarıyla problem çözme becerileri arasındaki ilişki 0,60 ile anlamlı bulunmuştur. 4. özel okullarda okuyan 5. sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersi karne notlarıyla problem çözme becerileri arasındaki ilişki 0,56 ile anlamlı bulunmuştur. 5. Şehir merkezinde okuyan 5. sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersi karne notlarıyla problem çözme becerileri arasındaki ilişki 0,85 ile anlamlı bulunmuştur. 6. Gecekondu bölgesinde okuyan 5. sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersi karne notlarıyla problem çözme becerileri arasındaki ilişki 0,50 ile anlamlı bulunmuştur. Bu sonuçlara göre öğrencilerin karne notlarına bakarak onların problem çözme becerileri yordanabilir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT th The aim of this research is to investigate the relation between 4 and 5th grade students' grades in social science lesson and their ability to understand life, their ability to solve the problems encountered and the ability to use apply the knowledge experience, skill and sensations they have gained in solving social events. This research has been conducted in a private school in Polatlı - one of Ankara's towns -, in a state school in a city center and in a state school in the squatter shack in the 1st term of 2002-2003 academic year. A randomly selected sample of 188 students the schools mentioned above was given a problem solving skills test concerning social science lesson. The data described in this research have been gathered from problem solving test scores and the grades marks the students got from social science lesson at the 1st term of 2002-2003 academic year. Problem solving test was prepared in a way to find an answer to the sub problems of the study. Problem solving test has been prepared by considering in parallel to as compatible with the content of the units covered in social science lesson during the 1st term. Pearson moment correlation was computed for the test scores. The results of this research show that: 1. There is a significant relation between problem solving skills and social science lesson grades of 4th grade students attending a private school. 2. The relation between the social science lesson report grades and problem solving skills of 4 th grade students who attend to a school in the city center is significant. m3. Social science lesson report grades of 4th grade students coming from a state school in the squatter shack are significantly correlated with their problem solving skills. 4. 5th grade students attending a private school have social science lesson report grades significantly correlated with their problem solving skills. 5. There is a significant correlation between the social science lesson report grades and problem solving skills of 5th grade students who attend a school in the city center. 6. Social science lesson report grades of 5th grade students attending a school in the squatter shack are significantly correlated with their problem solving skills. Students' problem solving skills can be predicted with their report school grades. IV