Gebelik ve doğum sürecinin sosyo-kültürel çerçevede belirlenimi: Van- Bahçesaray örneği
Impact of sociocultural factors on pregnancy and childbirth: The case of Van-Bahçesaray
  1. Tez No: 132853
  2. Yazar: AYFER TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
11 ÖZET Bu çalışma, gebelik ve doğum sürecini yaşayan kadınların sosyo-kültürel koşullarının, bu sürece olan etkisini görmeyi ve değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gebelik ve doğum süreci, kadınların önemli toplumsal pratiklerinden biri olduğu kadar, sosyo-kültürel koşullar tarafından biçimlendirilen beden, sağlık ve hastalık kavramlarıyla da ilişkili bir alandır. Bu araştırmada, gebelik ve doğum sürecinin Van'ın Bahçesaray ilçesinde yaşayan kadınlar ve yakın çevrelerindeki insanlar tarafından nasıl değerlendirildiği, bu sürecin ilişkilere ve gündelik yaşam pratiklerine nasıl yansıdığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Gebelik ve doğum sürecinde, geleneksel uygulamalarla modern sağlık hizmetlerinin yaygınlığı ve bu hizmetlerden yararlanan kadınların deneyimlerinin neler olduğu araştırılmıştır. Kadınların gebelik ve doğum sürecini etkileyen, içinde yaşadıkları sosyo kültürel koşullardır. Araştırmamızda, kadınların, yaşamlarının çoğu alanında olduğu gibi, doğurganlıkları konusunda da bir tasarruflarının olmadığı görülmüştür. Ataerkil ilişkilerin yoğun olduğu toplumsal yapıda kadınların yaşamlarının her alanının başkaları -önce babalan, sonra kocaları- tarafından belirlendiği; eğitim, eş seçimi, çocuk sahibi olma kararının, onların iradesi dışında verildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, araştırmamızda, gebelik ve doğum sürecinin, bir toplumsal pratik olarak, sosyo-kültürel koşullar tarafından önemli ölçüde belirlendiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study examines the impact of socioculturel factors on pregnancy and childbirth. The latter two are not only among the most important aspects of women's lives but also are closely linked with sociocultural perceptions and practices concerning body, health and illness. The study indicates that women in Bahçesaray.Van of Turkey, which is a backward district in the Eastern Anatolia, have no any significant control over their ferility, as they also lack control over most areas of their lives. On the contrary, in the patriarchal social structure, desicions and practices concerning almost all aspects of their lives including education, marriage, pregnancy are made on their behalf and imposed upon them by others- usualy first by their fathers and other close male relatives, then by their husbands.