Oil and gas in the Caspian sea: Prospects for Turkey's energy security
Hazar denizinde petrol ve doğalgaz: Türkiye'nin enerji güvenliğine etkileri
- Tez No: 132866
- Danışmanlar: DR. ÖZLEN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Dünya' da petrol ve doğalgazın öneminin giderek artması, ülkelerin giderek daha çok enerjiye bağımlı hale gelmesi, bu ülkelerin zengin petrol ve doğalgaz rezervlerinin bulunduğu Hazar Denizi bölgesine olan ilgilerini arttırmıştır. Kafkasya ve Orta Asya bölgesi mevcut petrol ve doğalgaz potansiyeli ile her zaman büyük devletlerin iştahım kabartmış ve üzerinde oyunlar oynanmasına, politikalar yapılmasına neden olmuştur. Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından bölgedeki ülkeler ekonomik açıdan daha da bağımsız olabilmek ve kendi ayaklan üzerinde durabilmek için yeni yollar aramaya başlamışlardır. Kuzey Denizi'nde rezervlerin azalmaya haşlaması ve Orta Doğu'da da sorunların bitmemesi büyük devletlerin ve petrol şirketlerinin bu bölgeye akın etmesinin bir diğer nedeni olmuştur. Bu çalışmada temel olarak, Hazar Bölgesindeki petrol ve doğalgaz oyununa, büyük devletlerin ve büyük petrol şirketlerinin politikalarına, bölgedeki üretim - tüketim ve bu kaynakların dünya kullanımına sunulmasında alternatif enerji yollarına, Hazar Bölgesinin önemine ve Hazar Denizi'ne komşu ülkelerin enerji politikalarına değinilecektir. Ayrıca, Türkiye'nin bu büyük oyunda neler yapması gerektiği ve mevcut durumdan ne gibi faydalar çıkartması gerektiği üzerinde durulacaktır. Türkiye'nin jeopolitik olarak çok stratejik bir öneme sahip olduğunu düşünürsek, Türkiye'den Hazar Denizi bölgesinde aktif bir rol üstlenmesi beklenir. Bunun ötesinde Türkiye bölgede rol alacak tek ülke değildir ve hala kimin bölgedeki petrol ve gaz kontrolünü elinde bulunduracağı sorusu cevap beklemektedir. Bunun yanısıra, bu kaynakların dünya pazarlarına nasıl ulaştırılacağı ve Türkiye'nin jeopolitik avantajını başarılı bir şekilde kullanıp kullanamayacağı meselesi üzerinde durulacaktır. Diğer yandan, Türkiye'nin enerji açısından güvenlik meselesi bu süreçte belirleyici bir faktör olacaktır. Bundan dolayı Türkiye karşılaşabileceği tuzakları ustaca tespit etmeli ve bu büyük oyunda kartlarını buna göre oynamalıdır. Sonuç olarak; gelecekte dünya ve bölgeIll politikasına yön verecek olan bu kaynakların önemi, bu kaynakların yanı başında çok önemli stratejik bir konuma sahip olan Türkiye için fevkalade kayda değerdir. Türkiye'nin kendi enerji güvenliğine büyük önem vereceğini düşünürsek, milli menfaatleri petrol ve gaz meselesinde büyük bir önem kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The rapid increase in the importance of oil and gas all over the world and the energy need of the countries turned Caspian sea region into a crucial center which Great countries are interested to a great extent. Great countries always have had the interest in the Caucasus and Central Asia due to the current oil and gas potential in those regions and those regions always have become a starting point for strategic and political games that the interested countries played. After the dissolution of the USSR, the countries in the region tried to find new ways to be independent in their economies and stand by themselves. The decrease in the North Sea oil reserves and the endless disputes in the Middle East, directed great countries' and oil companies' attention to those region. This study primarily deals with the game played on the oil and gas in the Caspian region, the politics of the great countries and the leading oil companies. Then the production, consumption, transportation and the alternative ways to distribute these resources to world markets, the importance of the Caspian region and the politics of the countries which adjacent to Caspian sea should be taken into consideration. Subsequently, the role of Turkey in this game concerning the possible benefits from the current situation will be touched. Having considered in mind the feet that Turkey has a strategic importance in terms of its geopolitk location, it is expected that Turkey should take active role in the Caspian region. It can be further suggested that Turkey is not the sole country interested in the region and still there is a question of who will hold the control of the oil and gas that will pass from East to West. Besides, how these energy resources will reach to world markets and whether Turkey will be able to use its geopolitic advantage in this process will be discussed. On the other hand, the security issue of Turkey in terms of energy will be a determining factor in this process. Therefore, Turkey should masterfully realize thetraps that it may face and play its own cards in this great game. Finally, the importance of these energy resources, which will direct the politics of region and of the world, for Turkey that is located very near to the region is very remarkable. Bearing in mind the fact that Turkey will pursue its own energy security, it can be suggested that the national interests will have great significance in the oil and gas issues.