İlköğretim okullarının yönetiminde bilgisayar teknolojileri kullanma durumu
The Use of cumputer technology in primary school administration
  1. Tez No: 132867
  2. Yazar: SEMRA GELBAL KARAYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmada ilköğretim okullarının yönetiminde bilgisayar teknolojisinin kullanımının nasıl olması gerektiği ve bir ilköğretim okulunda bu kullanımın nasıl olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın verilerini, ilköğretim okullarında yönetim amacıyla bilgisayar teknolojilerinin kullanımının neler olduğu ve bir ilköğretim okulundaki kullanılma düzeyinin ne olduğu oluşturmaktadır. Bunlardan ilki alan taraması ve incelemesi yoluyla; ikincisi bir ilköğretim okulundaki gözlem ve görüşme ile elde edilmiştir. Gözlem ve görüşme Yeşilevler İlköğretim Okulunda gerçekleştirilmiştir. Bu yönüyle çalışma alan taraması ve örnek durum incelemesi şeklinde betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın bulguları aşağıdaki gibi özetlenebilir. Yeşilevler ilköğretim okulunda işgören hizmetlerinin birçoğunun bilgisayar teknolojisi kullanılarak yapılması işgören ve yönetici işlerinde büyük kolaylıklar sağladığı görülmüş; ancak bilgisayar teknolojisinin bazı altyapı yetersizliği ve hazır defterlerin kullanılması nedeniyle işgören hizmetlerinde tamamen kullanılamadığı saptanmıştır. Öğrencilerin okula kayıt yaptırdıkları andan itibaren bilgilerinin bilgisayarda tutulması ve öğrencilik süresince diğer bilgilerin de bilgisayara aktanlması ile (devamsızlık, sınav sonuçlan, sağlık gibi) öğrenci başarı listeleri ve karneler gibi hazırlanması zaman alan birçok işin kolaylıkla yapılması mümkün olabilir. Yeşilevler ilköğretim okulunda öğrenci işlerinde bilgisayar teknolojisinin hazır programlar kullanılarak yapıldığı görülmüştür. Bu durum yönetim sürecine olumlu katkılar sağlamıştır. Eğitim ve öğretim hizmetleri içerisinde yıllık, ünite ve günlük ders planlarının yapılması, öğrenci ve öğretmen ders programlarının hazırlanması, okul kütüphanesinin işletilmesi, eğitim ve öğretim ile ilgili bazı defterlerin tutulması gibi işler yer almaktadır. Yeşilevler ilköğretim okulunda eğitim ve öğretim hizmetlerinden bir kısmının bilgisayarda yapıldığı; ancak işlerin çoğunda bilgisayar teknolojisinin daha çok daktilo amaçlı kullanıldığı görülmüştür. Okul işletmesi kapsamındaki işlerin bir çoğu diğerlerinde olduğu gibi defter ve dosyaların tutulmasını gerektirmektedir. Defter ve dosyalann ise el ile tutulma zorunluluğu, bilgisayar teknolojilerinin kullanılmasını kısıtlamaktadır. YeşilevlerIV ilköğretim okulundaki okul işletmesi ile ilgili işlerin bir çoğunun el ile yapıldığı; hesap gerektiren işlerde bilgisayar kullanıldığı görülmüştür. İnternet ile ilgili bazı işlerde, gerekli donanımın olmaması ve personelin bilgisayar konusundaki bilgisinin yetersizliği gibi nedenler ile hizmet verilmediği görülmüştür. İlköğretim okullarında bilgisayar kullanılarak hizmetlerin yapılması okulun hedeflerini gerçekleştirmede önemli katkılar sağlayabilir. Bir okulun yönetim işlerinde bilgisayardan faydalanabilmesi için öncelikle bilgisayara ve gerekli donanımlarına, bilgisayarda kullanabilecekleri yasal programlara, bilgisayarı kullanabilecek eğitimli personele ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aimed at identifying how computer technologies should be utilized in the administrative affairs (personnel, student, education and management affairs) of elementary schools and how they were utilized at in a elementary school. The data on how computer technologies should be utilized were obtained trough literature review and the data how they are utilized at a elementary school were obtained trough the observation form developed by the researcher and the interview with the school principal. Observation and interviews were conducted in Yesilevler elementary school. The research was carried out as descriptive study in a case study and review model. The findings of the study can be summarised as follows; Doing personnel affairs through computer provides a lot of facilities for the administration but not all personnel affairs are carried out using computer because of lack of infra-structure and obligation of use of some register book. Starting from the enrolment of students, keeping their personnel information and the information such as attendance, exam results, health etc. saved on computer is time saving in terms of preparing achievement lists and reports. In Yesilevler elementary school, computer technologies are utilised in student affairs through the package programs, which provides positive contribution to the school administrative process. Preparing annual, unit and daily plans and student and teacher course schedules, managing school library, keeping some records are related to educational affairs in which computer technologies can be utilised. In Yesilevler elementary school some of the educational affairs are conducted through computer technologies but in most of the affairs computer is utilised as a typewriter. School management affairs require keeping some records and files. In Yesilevler elementary school, most of the school management affairs are carried out manually, computer is only used in affairs requiring calculations and computation. Internet is not utilised in administrative affairs because of lack of necessary equipment and inadequacy of trained staff in computer.VI Conducting some of the services and affairs by making use of computer can contribute into the realisation of the school objectives. Use of computer technologies in carrying out administrative affairs of a school elementary requires necessary computers and equipment, legal software and trained staff.