İlköğretim okullarında öğretmenlerin belirli beden dili davranışlarının 5. ve 8. sınıf öğrencileri üzerindeki etkileri
The effects of specific body language behaviors of teachers on 5th and 8th grade students in primary school
  1. Tez No: 132894
  2. Yazar: GÜNAY BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin öğrencilerle iletişimlerinde belirli beden dili davranışlarının öğrenciler üzerindeki etkisi konusunda 5. ve 8. sınıf öğrencilerinin görüşlerini yansıtmaktır. Eğitim sisteminin en dinamik ve en etkili parçası okuldur. Okulda öğretmenlerin, öğrencilerle olan ilişkileri ve iletişimleri kesintisiz ve yoğundur. Öğretmenlerin bu iletişim ortamında birçok duygu ve düşüncelerini belirli beden dili davranışları yolu ile kodlayıp ilettikleri gözlenmektedir. Araştırmanın evrenini, Ankara ili Mamak ilçe merkezindeki 21. bölge resmi ilköğretim okullarının 5. ve 8. sınıfları oluşturmaktadır. Araştırmacı ; evrenin tümünü zaman ve maddi olanakları nedeni ile araştırma kapsamına alamadığından ; 21. bölgede bulunan 19 ilköğretim okulunun öğrenci sayısı en fazla olan dört okul çalışma evreni olarak ele alınmıştır. Bu okullarda okuyan beşinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinden birer şube random yöntemi ile seçilerek 270 öğrenci örnekleme alınmıştır, öğrencilerin yaş gruplarına göre gelişim, fiziksel ve psikolojik özelliklerinin değişiklik gösterdiği, öğrencilerin belirli beden dili davranışlarından farklı etkilenebilecekleri düşünülerek, beşinci ve sekizinci sınıf öğrencileri örnekleme alınmıştır. Erkek ve kadın öğretmenlerin dengeli şekilde dağılımı sağlanarak 4 erkek, 4 kadın öğretmenin sınıf öğretmenliği yaptığı şubeler araştırma kapsamına alınmıştır. Ankette öğretmenlerin tanımlanan 20 beden dili davranışını göstermelerinin, öğrenciler üzerindeki etkileri aranmıştır. Bunun için“ mutlu olurum ”,“alınırım”,“utanırım”,“üzüntü duyarım”,“suçluluk duyarım”,“korkarım”,“kızarım”ve“hiç etkilenmem ”seçenekleri verilmiştir. Öğrencilere dağıtılan 270 anketten 235' i geri dönmüş ve bunların 227 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın bulguları ışığında şu sonuçlara ulaşılmıştır. 1. Öğretmenlerin, öğrencilerle iletişimlerinde, anlaşma, uyum, ilgi, saygı ve yakınlık gibi anlamlar belirten beden dili davranışlarının öğrencileri olumlu etkilediği; hoşnutsuzluk, saldırganlık, soğukluk, küçümseme gibi anlamlar belirten beden dili davranışlarının ise öğrencileri olumsuz etkilediği görülmektedir.2. Öğrencilerin, öğretmenlerin bazı beden dili davranışlarından farklı şekilde etkilendikleri görülmektedir. Buna göre; öğretmenlerin beden dilinin anlamı ve kullanımı konusunda belli bir tecrübeye gereksinimleri olduğu söylenebilir. 3. Kız öğrencilerin, öğretmenlerin yüz ifadelerinden, erkek öğrencilere göre daha fazla etkilendikleri belirlenmiştir. 4.Öğretmenlerin, bedensel temas, el-kol hareketleri ve bacak hareketlerinden erkek öğrencilerin olumsuz etkilendikleri görülmektedir. 5. Sekizinci sınıf öğrencilerinin; öğretmenlerin belirli beden dili davranışlarından etkilenmeleri ile beşinci sınıf öğrencilerinin etkilenmelerinin yaş grupları açısından farklı olduğu saptanmıştır. 6. Öğretmenlerin özellikle bedensel temas ve mesafe boyutunda beşinci sınıf öğrencilerinin, sekizinci sınıf öğrencilerinden daha olumlu etkilendikleri saptanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, şu öneriler geliştirilmiştir: 1. Öğretmenler öğrencilerle iletişimlerinde, olumlu anlamlar bildiren beden dili davranışlarını kullanarak, okulda sağlıklı iletişim kurulmasına yardımcı olmalıdırlar. 2. Öğretmenler, öğrencilerin bedensel tepkilerini izleyerek yorumlamalı ve bunları doğru anlamlandırabilmek için öğrencilerini iyi tanımaya çalışmalıdırlar. 3. Öğretmenler, öğrencilerin kişiliğini, kültürel yapısını ve cinsiyetini göz önüne alarak beden dilinin kullanımında daha fazla dikkat ve özen göstermelidirler. 4. Okulda olumlu bir çalışma ortamının sağlanabilmesi ve öğrencilerin eğitim amaçları yönünden güdülenmesi bakımından; öncelikle okul ve sınıfın yapısından, işleyişinden sorumlu olan öğretmenlerin beden dili bilgisi ve kullanımı konusundaki becerilerinin geliştirilebilmesi için hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim semineri düzenlenmelidir. 5. İnsanlar arasındaki bedensel mesafenin, baş hareketlerinin ve yüz ifadelerinin bedensel iletişimde çok önemli bir payı olduğundan; öğretmenlerin bu boyutlardaki beden dilinin anlamı, kullanım sıklığı ve öğrencileri etkilemelerine ilişkin kapsamlı araştırmaların yapılması, okuldaki iletişim sürecine farklı bir bakış açısı getirebilir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY The aim of this research is to reflect opinions of 5th and 8th grade students about use of specific body language behaviors between teachers and students. Schools are the most dynamic and effective department of the educational system. In schools, reations and communications of teachers with their students is dense and continous. It is observed that, in this communication environment teachers convey lots of encoded emotions and thoughts using specific body language behaviors. The population of this research consists of 5th and 8th grade students of the 21st region in the district of Mamak, Ankara. Because of limited time and financial possibilities, this research doesn't cover the whole population in the region. The four most populated schools are chosen as the universe of this research. One class from 5th and 8th grades per school are randomly chosen, which gives a total of 270 students. Considering the fact that stundents that belong to different age groups have different growth, physical and psychological characteristics, the research covers 5th and 8th grade students. To provide a balance, 4 classes are chosen from male and female teachers each. In this research, effects of 20 different body language behaviors of teachers are looked for. The scale of choices were selected as“Happy”,“Touchy”,“Ashamed”,“Sorry”,“Guilty”,“Afraid”,“Angry”and“None”. 235 out of 270 questionnaires have been answered, out of which 227 are reviewed. Results of the research are as follows: 1. Body language behaviors that indicate approval, conformity, attention, respect and closure are found to have a positive effect on the students where as body language behaviors that indicate displeasure, distance and despise are found to have a negative effect on the students. 2. Same body language behaviors are found to have different effects on different students. As a result, it is possible to say that teachers should be experienced about the meaning and the use of body language.IV 3. It is found out that female students are more effected by facial expressions of the teachers than male students. 4. Male students are found to be negatively effected by physical contact, hand, arm and leg movements. 5. It is obtained that body language behaviors have different effects on different age groups such as 8th and 5th grade students. 6. 5th grade students are found to be more positively effected by physical contact and closure than 8th grade students. According to the results of this research, following recommendations are made: 1. Teachers should help to obtain a healthy communications environment at school with the use of positive body language behaviors. 2. Teachers should watch and interpret the physical reactions of students. In order to achieve accurate interpretations, teachers should know their students well. 3. Cosidering the personality, cultural structure and sex of their students, teachers should be more careful and attentive about the use of body language. 4. In order to obtain a positive working environment at school and to guide students for educational purposes, seminars about the use of body language should primarily be organized for teachers responsible for the structural and procedural activities of schools and classes, prior to or during their service. 5. Physical distance, head movements and facial expressions have very important roles in communications between humans. Detailed researches about the meaning, frequency and effect of such expressions should bring a different point of view in the area of comunications at schools.