Analyzing the language of sofware sections in Turkish computer magazines
Türkçe bilgisayar dergilerindeki yazılım bölümlerinin dilinin incelenmesi
  1. Tez No: 132924
  2. Yazar: SANEM VANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN BÜYÜKKANTARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Bütün buluşların temelinde gereksinmeler yatar. Konuşmanın temelinde iletişim kurma, yazı dilinin ortaya çıkmasında ise, konuşmadaki zaman ve mekan sınırlamalarını ortadan kaldırarak bilgi alışverişini sağlayabilme isteği vardır. Bilgisayarların ve bilgi teknolojisinin hızla gelişmesini sağlayan nedenler de bunlara benzer. Günümüzde insanoğlu için önemli olan iletişimin hızı ve bilgiye nerede olursa olsun kolayca ulaşabilmektir. Yazılı ve sözlü metinlerin kimi benzer özellikler gösterirken, kimi pek çok yönden birbirlerinden ayrılırlar. İnsan beyni benzer özellikler gösteren her şeyi belli gruplar altında toplar ve onları diğerlerinden bu benzer özelliklerinden dolayı ayırır. Bunu yaparken de onlara genel bir isim verir. Bir başka deyişle, onları türlerine ayırır. Aynı türe ait olan her şey, o türün ayırt edici özelliklerini taşır ve iletişim amacı yönünden de diğer türlerden farklılık gösterir. Yazılı ve sözlü metinlerin anlam ve söylem açısından daha iyi anlaşılması, türlerin yapısal özelliklerinin incelenerek, bu özelliklerin metnin anlamı ve amacına ne şekilde katkıda bulunduğunun açık bir şekilde ortaya konulması ile mümkün olacaktır. Bu çalışmanın amacı, popüler bilgisayar dergilerinde bulunan, hızla gelişen yazılım teknolojisinin dili hakkında bilgi vermek için yazılmış bölümlerin türünü incelemek ve bu bölümlerin tür çözümlemesi yoluyla daha iyi anlaşılmalarını sağlamaktır. Bununla beraber, söylembilim kuramının ışığı altında bir türün araştırılması yoluyla, bir metnin bir tür oluşturabilmesi için gerekli ve yeterli şartları ortaya çıkarıp göstermek hedeflenmiştir. Dil, söylem çözümlemesi, tür çözümlemesi, tür çözümlemesine ilişkin bazı kavramlar ve yaklaşımlar, bu alanda yapılmış çalışmalar ve bilgi teknolojisinin geçmişten günümüze kadar olan kısa tarihinedair bilgilere de değinilen bu tezde, Mayıs-Ekim 2002 tarihleri arasında yayınlanmış“Chip”,“Pc-Net”, ve“Byte”adındaki popüler bilgisayar dergilerinin yazılım bölümlerinden rastgele seçilmiş onsekiz makalenin tür çözümlemesi yoluyla incelendiğini göreceksiniz. Çözümlememiz, bu söylemi oluşturan ve değerlendiren insanların iletişim amaçlarını, bu bağlamda hedef okuyucu kitlesini, bu kitle ile yazarların arasındaki rol ve ilişkileri, sayıltıları, bu tür yazılarda izlenen mantıksal yapıyı, hangi dilbilimsel öğelerin diğerlerine göre neden daha sık kullanıldıklarını ve bu yapıların türün iletişim amacına olan katkısını belirlemeyi amaçlamıştır. Bilgisayar dergilerindeki yazıların diğer türlerden farklı olarak, kendilerine özgü iletişim amaçlarının ve okuyucu kitlelerinin bulunduğu, teknik terimlerle sık karşılaştığımız bu metinlerde, bazı dilbilimsel yapıların diğerlerinden daha fazla kullanıldıkları ve bu yazıların dil ve iletişim amaçları arasında doğrudan bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bununla beraber, bu türün de anlatım açısından kendine özgü mantıksal bir yapı izlenerek oluşturulduğu gözlemlenmiştir. Bilgisayar teknolojisi terimlerinin anlaşılmasına yardımcı olacağı düşüncesiyle bu konuda bir sözlükçe derlenerek tezin sonuna eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT All innovations aim to serve human needs. Speaking is a result of the need for communication. Writing, on the other hand, is a result of the desire to transcend the limits of time and space in communication. The reasons for the constant development of computers and computer technology cannot be regarded in isolation from the frameworkof human needs. For the human kind, what is important in our time is the speed of communication and getting the information anytime and anywhere. Some of the spoken and written texts show similar characteristics, however, some of them differ from each other in various aspects. The human brain groups everything that share common characteristics under certain categories and differs them from others in terms of these specific features. The same process applies also to texts. In other words, the brain perceives texts as different“genres”. Texts belonging to the same category, namely“genre”, carry the pecularities of that genre and differ from other genres mainly in terms of their communicative purpose(s). Understanding discoursal characteristics of certain texts is possible by analyzing their genres and putting forward how these features contribute to the overall meaning and aim(s) of the texts. The purpose of this study is to carry out a genre analysis of the language of software sections in computer magazines which are written to inform people about constantly developing software technology. The thesis also aims to put forward necessary and sufficient conditions for calling a group of texts as“genre”by analyzing them under the light of the theory of discourse analysis.In this thesis, you will also find information about language, discourse analysis, genre analysis, some concepts and approaches related with genre analysis, past studies on the subject and a short retrospective history of information technology. With this aim in mind, eighteen articles randomly selected from the software sections of three different popular computer magazines named 'Chip', 'Pc-Net', and 'Byte' published between March-October 2002 are analyzed in the light of genre analysis. These analyses aim to identify the purposes(s) of the discourse community in question, participants, the roles and relations of participants, presuppositions, the macrostructures of the texts, some frequently used linguistic forms and the contribution of such regularities to the communicative goals of the discourse community. Throughout the study, it has been explained that this genre differs from others in terms of its communicative goals and target readers, the heavy use of technical terms together with some linguistic forms preferred over others. Indeed, there is a relationship between the use of certain linguistic forms and communicative goals of the discourse community in question. It has also been observed that this genre displays a logical structure in the construction of texts. For the ease of reference, field-specific terminology used in texts can be found in the glossary compiled and appendixed at the end of the thesis.