A suggested sylibus for the teacheing of poetry course in elt departments of Turkey
Türkiye'nin İDÖ bölümlerindeki şiir dersi öğretimi için bir müfredat programı önerisi
- Tez No: 132923
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki İngiliz Dili Öğretimi bölümlerinde eğitimin dördüncü yılında zorunlu bir ders olan 'Şiir: İnceleme ve Öğretimi' dersine bir ders programı önermek için hazırlanmıştır. Yüksek Öğretim Kurumu tarafından belirlenmiş özellikleri takip eden bir ders kitabı bulunmadığından bu tez, içeriği kurum tarafından önerilmiş kurs tanımının bir uygulaması olan üniteler önermeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın ilk kısmında tezin problem konusu ve araştırmanın amacı açıklanacaktır. İkinci kısımda, şiirin literatür taraması, tanımları ve özellikleri, ana öğeleri, ve yaklaşımları bağlantılı olarak çalışılacaktır. Böylece, kurs tanımını oluşturan kısımlar açıklanacak ve örneklendirileceklerdir. Önerilen üniteleri uygulamadan önce, pilot bir uygulama ve bir anket düzenlenecektir. Dersin öğretiminden sonra, ikinci bir anket uygulanacak ve sonuçları üçüncü kısımda açıklanacaktır. Çalışmanın dördüncü kısmı 2003'ün ikinci akademik döneminde uygulaması tamamlanmış olan ünite önerilerini kapsayacaktır. Son olarak da sonuç kısmı; sınıf uygulamaları, öğrenci üretimleri ve sonraki çalışmalar için öneriler üzerine olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in order to suggest a syllabus for the course 'Poetry: Analysis and Teaching' which is a must one given in the fourth year of education in English Language Teaching departments in Turkey. As there is not a coursebook which follows the identified properties indicated in the course description proposed by the Council of Higher Education, this thesis aims to propose units of which content is an application of the course description offered by the Council. Accordingly, in the first section of the study, the problem and aim of this thesis are going to be introduced. In the second chapter, the literature survey of poetry in terms of its definitions and features, major elements, and approaches are going to be conducted. Therefore, the course description's constituting parts will be explained and exemplified. Before applying the suggested units, a pilot study and a questionnaire are going to be conducted. After the instruction of the course, a second questionnaire will be applied and the results will be explained in the third part. The fourth section of this study will include the suggested units which will have been implemented by the end of the second academic term in 2003. Finally, the conclusion part will be on the classroom applications, learners' productions, and recommendations for further studies.