Kazakistan sağlık işletmelerindeki muhasebe uygulamalarının Türkiye'deki uygulamaları ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi
Utilizing by comparing the accounting in mealthcare organizations of Kazakhstan and Turkey
- Tez No: 132927
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İPÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Kazakistan Cumhuriyeti dünya ekonomisi ile bütünleşmeyi sağlayacak ve yabancı yatırımcıları teşvik edecek muhasebe sistemini oluşturmak için yasal düzenlemeler yapmıştır. Ülkemizde yeni uygulanan muhasebe sistemi Uluslararası Muhasebe Standartlarına uygun şekilde düzenlenmiştir. Daha önceki seneler Kazakistan muhasebe sistemi üzerinde yapılarak eksikliklerin giderilmesine çalışılmasına rağmen bir takım aksaklıklar hala devam etmektedir. Eksikliklerin giderilmesi için mevcut muhasebe sistemi üzerinde zamanla gerekli düzeltmeler yapılması gerekir. v Bu çalışmanın amacı Kazakistan'daki sağlık işletmelerinde mevcut muhasebe sistemini inceleyerek hesapların işleyişi ve düzenlenmesi, gerekli olan fmansal tablolara ilişkin bilgi sunmaktır. Bununla birlikte Türkiye'deki tekdüzen muhasebe sistemi ile karşılaştırarak Kazakistan muhasebe sistemindeki eksikliklerin giderilmesi yönünde öneride bulunmaktır. Bu çalışma Kazakistan'daki sağlık işletmelerinde muhasebe sisteminin eksikliklerinin kolayca görülebilmesi için varlık ve kaynak hesaplarının yanısıra gelir ve gider hesaplarının da işleyişi örnekler ile açıklanmış ve finansal raporların değerlendirilmesi yapılmıştır. Türkiye'de gibi Kazakistan'daki sağlık işletmelerinde muhasebe daha çok işletme dışındaki kullanıcılara bilgi sağlamaktadır. İşletme içindeki kullanıcılara ayrıntılı bilgi sağlayan yönetim muhasebesi, özellikle maliyet muhasebesinin uygulamalarına rastlanmamıştır. Kaynak yetersisliğinin olmasına rağmen sağlık işletmelerinin verimliğini, sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmak ve sağlık hizmetlerinin maliyetini azaltmak için bu hususa dikkat edilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The Republic of Kazakhstan has approved legal arrangements to establish a new accounting system, which will integrate the country with the world economy and encourage foreign investments. The new accounting system, which is being implemented in Kazakhstan, is arranged compatible with the International Accounting Standards. However, despite the changes, made in previous years to compensate the inadequacies of Kazakh accounting system, some deficiencies still exist. Necessary changes should be made in order to remove all deficiencies in Kazakh accounting system. The target of this study is to give information regarding the arrangement of necessary financial pictures and its operations by scrutinizing the existed accounting system in hospitals of Kazakhstan. This would enable us to make a comparison of monotonous accounting system of Turkey to give suggestions in averting the inadequacies of Kazakh accounting system. İn this study for easy understanding of deficiencies of accounting system in the hospital of Kazakhstan, assets and resources calculations besides income and expenditure calculations have been given with examples. As in Turkey, in Kazakhstan's hospitals accounting is using for supplying information to external users. Using of managerial accounting, especially cost accounting, which is supplying detail information to internal users, has not been met. In spite of insufficiency of resources, this point have to be taken in to attention for raising profitability of hospitals and quality of health services and reducing of costs of health services.