İlköğretim akademik başarı ölçüleri ile Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı puanları arasındaki uygunluk geçerliği çalışması
The concurrent validit between primary education academic achievement Grades and the Exam of Student Selection and Placement for higy school scores
- Tez No: 132960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KELECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada 2002 Ortaöğretim Kurumlan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKÖSYS) puanları ile Türkçe, matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler, vatandaşlık ve inkılap tarihi dersleri ve yıl sonu başarı ortalamaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu ilişkilerin anlamlı çıkmasıyla 2002 OKÖSYS'nin ve 2002 OKÖSYS alt testlerinin bu ders notlarına ve yıl sonu başarı ortalamalarına uygunlukları incelenmiştir. Araştırmada evreni, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki ilköğretim öğrencileri oluşturmaktadırlar. Bu evrenden, her ilçeden 2002 OKÖSYS'ye katılan öğrencilerin evrene oranı doğrultusunda 11 okul seçilmiştir. Bu seçilen her okuldan da iki ya da üç sınıf belirlenmiş ve bu sınıflardan 2002 OKÖSYS'ye girmiş olup yedinci ve sekizinci sınıf ders notlarına ulaşılan 341 erkek, 326 kız olmak üzere toplam 667 öğrenci örneklemi oluşturmuştur. Güvenirlik hesaplamasında ise bu 1 1 okuldan 2002 OKÖSYS'ye giren 2088 kişinin bilgileri kullanılmıştır. Verilerin analizinde çoklu regresyon analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile 2002 OKÖSYS'nin ilköğretim başarı ölçülerine uygunluğu araştırılmıştır. Bu araştırma sonunda: 1. İlköğretim yıl sonu başarı ortalamalarının hepsi birlikte 2002 OKÖSYS'deki değişimin 0,48'ini açıkladığı, bunlardan en fazla değişkenliği altıncı sınıf ortalamasının açıkladığı, daha sonra sekizinci ve dördüncü sınıf başarı ortalamalarının geldiği, 2. Vatandaşlık ders notlarının hem yıl sonu başarıları hem de dönem sonu başarıları bakımından sosyal bilgiler alt testindeki değişkenliği anlamlı olarak açıklayamadığı,11 3. Vatandaşlık dersi dışında kalan Türkçe, matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler ve inkılap tarihi derslerine ait yıl sonu başarı notlarının ilgili alt testlerdeki değişkenliğin bir kısmını anlamlı olarak açıkladıkları, 4. Tüm derslerde dönem sonu başarılarının alt testlerdeki değişkenliği açıklama bakımından dengeli bir dağılım sergilemediği, bazı dönemlerin değişkenliğini anlamlı düzeyde açıkladığı görülürken, bazı dönemlerde açıklanan değişkenliğin anlamlı düzeye ulaşamadığı, 5. Yıllar ayırt edilmeksizin ilgili alt testlerdeki değişkenliğin Türkçe dersi 0,30'unu, matematik dersi 0,28'ini, fen bilgisi 0,22'sini, vatandaşlık, inkılap tarihi ve sosyal bilgiler dersleri 0,36'sını açıkladıkları, 6. Sekizinci sınıf matematik ve Türkçe ders notları yedinci sınıf matematik ve Türkçe ders notlarına göre ilgili alt testlerdeki varyansı daha fazla açıkladığı; ilgili alt testlerdeki varyansı yedinci sınıf fen bilgisi dersi başarı notları ve yedinci sınıf sosyal bilgiler dersi başarı notları, sekizinci sınıf fen bilgisi ve sekizinci sınıf inkılap tarihi ve vatandaşlık derslerinden daha fazla açıklamaktadırlar. Bu sonuçlara dayanarak yıllara göre başarı ile alt testler arasındaki ilişkide düzenli bir artış ya da azalış olmadığı, bulgularına ulaşılmıştır. Bu bulgulardan da ilköğretim başarı ölçülerinin genel olarak 2002 OKÖSYS ile olumlu yönde ilişkili olduğu ve bu sınavdaki değişkenliği yeterli düzeyde açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship has been investigated among the 2002 The Exam of Student Selection and Placement for High School (OKÖSYS) scores, elementary education Turkish, mathematics, science, social sciences, History of Republic of Turkey's Revolution and citizenship lessons' achievement scores and means of 4, 5, 6, 7 and 8th class academic acievements' grades. As this relationship has been found significant, concurrent validity has been examined among the 2002 OKÖSYS, it's subtests and these lessons' scores and these academic achievements' grades. In this research, population has been composed of elementary education students who have attended school in Ankara Metropolitan. 11 schools have been selected from this population, from each district rate of enter the 2002 OKÖSYS. Two or three classes have been determined in these school. 341 boys 326 girls (total 667 students) who have been selected in these classes have made up sample, which these have got seven and eight classes grades. 2088 students who have been gone into 2002 OKÖSYS have been selected from in these 1 1 school for reliability analysis. Multiple regression analyses have been aplied to data. In this research results: 1. Mean of these students' elementary education academic achievement grades have explained in variance of 2002 OKÖSYS, which is maximum 6th class, then 8th and 4th classes grades. 2. Citizenship lesson's grades both semester and annual scores couldn't significantly explain the variance of social sciences subtest.IV 3. All lessons (Turkish, mathematics, science, social sciences, History of Rebublic of Turkey's Revolution), except citizenship lesson, have significantly explained variance of related to OKÖSYS subtest. 4. Lessons' semester scores haven't become scattered as balanced. While some semesters scores have significantly explain variance, some haven't. 5. Seven and eight Turkish lesson 0,30, seven and eight mathematics lesson 0,28, seven and eight science lesson 0,22, seven and eight social sciences, History of Republic of Turkey's Revolution and citizenship lessons together 0,36 have been explained related to subtest's variance, 6. Eighth class mathematics and Turkish lessons grades have explained variance more than seventh class mathematics and Turkish lessons scores related to subtest ; seventh class science and social science lessons scores have explained variance more than eighth class science and History of Republic of Turkey's Revolution and citizenship lessons scores related to subtest; these results have indicated that there aren't any orderly increase or decrease between achievement and subtest. These results have shown that elementary education achievement grades related with the 2002 OKÖSYS scores and elementary education achievement grades have sufficiently predicted the 2002 OKÖSYS and it's subtest.