Türkiye-Suriye arasında Asi Nehri uyuşmazlığı
Asi River disagreement between Turkey and Syria
  1. Tez No: 132962
  2. Yazar: EVREN CANATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidropolitik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünyada, özellikle Türkiye'nin de içinde yer aldığı Ortadoğu bölgesinde, hızlı nüfus artışına ve endüstriyel gelişime bağlı olarak su ihtiyacının artması, su sorunlarının ekonomiyi, dolayısıyla ülkelerin dış politikalarını doğrudan etkileyen bir unsur olmaya başlaması, suya stratejik bir değer kazandırmıştır. Gittikçe kıt bir kaynak haline gelen su, aynı nehir havzasını paylaşan ülkeler arasındaki ilişkilerde sorun oluşturmaktadır. Sınıraşan nehir sularından, tarımsal sulama, endüstriyel kullanım ve elektrik üretimi amacıyla faydalanma, memba ve mansap ülkeler arasında uyuşmazlıklara yol açmaktadır. Bu uyuşmazlıklardan bir tanesi de Türkiye ile Suriye arasında Asi nehri ile ilgili olarak yaşanmaktadır. Asi nehrinde Suriye'ye göre mansap ülke konumunda olan Türkiye, suyun gerek miktarı gerekse kalitesi yönünden sıkıntılar yaşamaktadır. Bütün bunların ötesinde, Suriye'nin Asi nehrinin denize döküldüğü yer olan Hatay'ı kendi toprağı olarak kabul etmesi problemin çözümü için iki ülke arasında müzakerelerin önündeki en önemli engeli oluşturmaktadır. Asi nehir havzasının teknik boyutunun yanı sıra havzayı etkileyen siyasi ve hukuki durumun da ele alındığı bu çalışmada, mevcut durum ortaya konmuş ve sorunun çözümü için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
On Earth, especially in the Middle East which Turkey located in, as a matter of rapid population growth and industrial development, rising necessity to fresh water, water issues has began to have direct impact on economies and thus foreign policies of countries. And this situation has given a strategic importance to water. Fresh water, which gradually became a scarce source made problems in international relations, among the states that share the same river basin. Utilization from transboundary rivers, for irrigation, industry and hydroelectric power generation, causes conflicts between upstream and downstream states. One of the conflict of these, is the strife between Turkey and Syria relevant to Asi river. Turkey, which is downstream state in Asi river as regard to Syria, suffers not only in quantity but also in quality of water. Apart from these, the recognizing the Hatay province, where the Asi river discharges to the Mediterranean sea, as a Syrian territory by Syria, constitutes the most significant hindrance, on the negotiation between two states, for the solution of the problem. In this thesis among the technical dimension the political and legal dimensions that have affects on the basin, has been dealt with and by stating existing situation, suggestions have been submitted for the solution of the problem.