Mimari unsurların heykel sanatı ile ilişkisi ve Gordon Matta Clark'ın çalışmalarıyla ilişkilendirilen kavramlar
The relationship between architectural elements along with sculpture and the concepts associated with the work of Gordon Matta Clark
  1. Tez No: 526580
  2. Yazar: SAVAŞ İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Heykel tarihinin dönüm noktalarından birisi mekân kavramıdır. Heykelin mekânla olan ilşkisi, mekân olarak heykel çerçevesinde birçok araştırma ve yeni tanımlar heykelin varlığı konusunda farklı bilgiler üretmiştir. Ancak mimari yapıların heykelle olan ilişkisinde Gordon Matta Clarkın mimari yapılarda yaptığı yeni düzenlemeler; Heterotopya, zaman, uzam, entropi gibi meseleleri de içermektedir. Dolayısıyla“Mimari Unsurların Heykel Sanatı ile İlişkisi ve Gordon Matta-Clark'ın Çalışmaları”öncelikli olarak Fransız Filozof Michel Foucault'nun sosyolojik Heterotopya kavramı, Kant'ın uzay kavramı ve Termodinamiğin ikinci kanunu ile ilişkilendirilen uzay-zaman-mekân kavramları bağlamında açıklanmıştır. Bütün duyu organlarımızla algılamaya katkıda bulunacak olan Gordon Matta-Clark'ın mimari mekânlardaki düzenlemeleri alışılagelmiş mimari yaşam mekânlarına yaptığı uygulamalar, algılananla belleğimizde bulunan durumları mukayese etmemize olanak sağlamış, bu çerçevede heykel sanatındaki mekânı yeniden okumaya katkıda bulunmuştur. Bu çalışmada incelenen diğer nokta da, Gordon Matta-Clark'ın çalışmalarının Heterotopya kuramıyla bağdaştırılıp, bu mekânların metafizik düzeyde algılanabilmesi heykel sanatıyla ilişkilendirilmiştir. Özellikle heterotopik mekânlardaki zaman algısının izleyici üzerindeki sezgi ve psişik durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the turning points of sculpture history is the concept of space. The relationship of the statue with the space has produced different information about the existence of the sculpture in the context of the sculpture as well as many researches and new definitions. But the new arrangements made by Gordon Matta Clark in architectural structures in relation to the sculpture of architectural structures; Heterotopia also includes matters such as time, space, entropy. Hence,“Relation to the Architectural Elements of Sculpture Art and Gordon Matta-Clark's Studies”was primarily described in the context of the sociological Heterotopia concept of the French philosopher Michel Foucault, space-time-space concepts associated with Kant's space concept and the second law of thermodynamics. Gordon Matta-Clark's contributions to perception through all our sense organs helped to re-read the space in sculpture art, where the arrangements in architectural spaces made it possible for us to compare the states in our memory with those perceived in the usual architectural living spaces. The other point that is examined in this study is related to the sculpture art, which is related to the Heterotopia theory of Gordon Matta-Clark's work and the perception of these spaces at the metaphysical level. In particular, the intuition and psychic states of time perception in heterotopic spaces are investigated.