Firma değerlemesinde indirgemiş nakit akımları tekniği ve Monte Carlo simülasyonunun karşılaştırılması: Örnek bir uygulama
The comparison of reduced cash flow technique for company valuation and Monte Carlo simulation: A model application
- Tez No: 132979
- Danışmanlar: DR. M. METE DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu çalışma firma değerlemesinde indirgenmiş Nakit Akımları tekniği (İNA) ile Monte Carlo simülasyonunu (MC) karşılaştırmak maksadıyla yapılmıştır. İNA tekniği klasik teknikler içerisinde en kapsamlı ve en geçerli teknik olması sebebiyle tercih edilmiştir. Simülasyon analizinde firma değeri, değere tesir eden tüm değişkenler olasılık dağılımları ile ifade edilerek bir güven aralığında tespit edilmiş ve böylece risk modellenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde yazın taraması yapılmıştır. Birinci bölümde; değer ve değerleme kavramlarından, değerlemenin sebeplerinden, değerleme yaklaşımlarından, değerlemecinin özelliklerinden, değerlemeye kimlerin neden ihtiyaç duyduklarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde; klasik değerleme tekniklerinden kısaca bahsedilmiş, İNA tekniği hakkında detaylı bilgi verilmiş ve daha sonra MC simülasyonu açıklanmıştır. Son bölümde ise; bir savunma sanayi firmasına ait yedi yıllık bilanço ve gelir tabloları kullanılarak, önce İNA daha sonra da MC simülasyonu ile değerlemeye yönelik uygulama yapılmıştır. İNA ve MC simülasyonu ile firma değerinin tespit edilmesini müteakip duyarlılık analizleri yapılmış, her iki yöntem için firma değerinin en duyarlı olduğu değişkenler tespit edilmiştir. Sonuç olarak simülasyon yöntemi ile elde edilen firma değerinin ortalaması, standart sapması ve iterasyon sayısı kullanılarak güven aralığı belirlenmiş ve deterministik yöntemle hesaplanan firma değerinin bu aralıkta olup olmadığı kontrol edilmiştir. Daha sonra hipotez testi yapılmış ve firma değeri ile ilgili bazı çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study have been done for comparing Discounted Cash Flow (DCF) method and Monte Carlo Simulation in firm valuation. Because DCF is the most comprehensive method of clasical methods, has been chosen for the valuation. Risk and uncertainty are modelled in simulation analysis while determining the firm value, and variables that affect the firm value are defined with probability distributions. The study consists of three parts naming literature review end sample practices respectively. In the first two parts information about value and valuation, purpose of the valuation, valuation approaches, characteristics of the valuer, 'who needs the valuation and why', a short briefing about clasical methods, and detailed information about DCF method and MC simulation are given. In the last part, value of a defence industry firm is calculated both with DCF method and MC simulation. After that, sensitivity analysis is done for both of the methods. With sensitivity analysis the most effective variables on the firm value are determined for both methods. As a result, the confidence interval of firm value is calculated by simulation method. It is studied whether the result of deterministic method is in this confidence interval or not. Hypothesis is tested to make inferences about the firm value.