Nükleer, biyolojik ve kimyasal korunma donanımı depolarının yerlerinin matematiksel modelleme ile tespiti
The determination of the locations of NBC depots
- Tez No: 132981
- Danışmanlar: DR. SONER BİNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada kurulması tasarlanan NBC depolarının optimal yerlerinin belirlenmesi için bir doğrusal programlama modeli oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı herhangi bir kriz esnasında depolarda mevcut teçhizatın en kısa sürede birliklere ulaştırılması sağlamaktır. Teçhizatın birliklere ulaştırılmasında vasıta olarak kara ve hava yolu esas alınmıştır. Modellerin kurulmasında tesis yeri seçimi problemleri esas alınmış ve duruma uygun kısıtlar ilave edilerek modeller oluşturulmuştur. Modellerde kesikli yer seçimi modelleri olan p-ortanca ve p-merkez tamsayılı doğrusal model kullanılarak çözüme varılmıştır. Çalışmada üç farklı model kurulmuştur. Modellerin birincisinde NBC teçhizatının birliklere ulaştırılmasında sadece karayolu vasıtaları kullanılacağı varsayılmıştır. İkinci modelde, düşman hava taarruzlarına ve uzun menzilli silahlarına karşı koruma sağlamak maksadıyla kurulacak depolar arasında dağılma olması hedeflenmiştir. Son model, teçhizatın birliklere ulaştırılmasında kara ve hava ulaştırma vasıtalarının kullanılması durumunda depo yerlerinin belirlenmesi için oluşturulmuştur. Modellerin makul sonuçlar verdiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the linear program model is constructed to determine the locations of the planned NBC warehouses. The purpose of the research is to provide the equipments in the warehouses to the troops in case of crisis. In order to transfer the equipments to the troops airways and roads are used. While constructing the model, the problems of the warehouse locations considered as basis, and the constraints have been added. In the model, the solution could be reached by using p-median and p-center integer linear models which are the types of discrete location models. In the research, three models have been constructed. In the first model, it was assumed that the NBC equipments were transported to the troops only through the roads. In the second model, in order to avoid the attack of enemy airforce and long-range weapons, dispersion of the warehouses was used. In the third model, was constructed, to determine the locations of the warehouses, in case of using the airways and roads. It has been evaluated that the models give reasonable and feasible outcomes. Ill