Kuyruk milinden hareketli makinelerde güç iletimini sağlayan bağlantı elemanlarının (mafsallı mil) bilgisayar destekli tasarımı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 133013
  2. Yazar: DENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET KUYRUK MİLİNDEN HAREKETLİ MAKINALARDA GUÇ İLETİMİNİ SAĞLAYAN BAĞLANTI ELEMANLARININ (MAFSALLI MİL) BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIMI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Deniz YILMAZ Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. İbrahim AKINCI Haziran 2002, 60 sayfa Son yıllarda Mühendislik alanlarında Bilgisayar Destekli Tasarım ve Bilgisayar Destekli Üretim (CAD/CAM) uygulamaları hızla yaygınlaşmaktadır. Bilgisayar destekli tasarım, tasarımcıya; tasarımların kısa sürede tamamlanması, hataların en aza indirilmesi, tasarım kalitesinin artırılması gibi önemli üstünlükler sağlamaktadır. Günümüzde Bilgisayar Destekli Tasarım için, bir çok tasarım programı geliştirilmiştir. Bunlardan en yaygın olanı AutoCAD programıdır. Makine elemanlarının tasarımında, AutoCAD programının etkin kullanımı ve yararlığını arttırmak için AutoLİSP programlama dilinden yararlanılmaktadır. Bu program ile kullanıcı, AutoCAD fonksiyonlarını daha etkin kullanmakta ve kendine özgü uygulamalar geliştirebilmektedir. Bu çalışmada, AutoLİSP programlama dili kullanılarak kuyruk milinden hareketli makinalarda güç iletimini sağlayan bağlantı elemanlarının (mafsallı mil) bilgisayar destekli tasarımı amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında TSE standartlarına uygun olarak farklı kategori ve güç büyüklüklerinde, değişik boru profillerine göre mafsallı millerin bilgisayar destekli tasannu gerçekleştirilmiştir. Standartlara göre maksimum ve minimum güç değerlerine ait moment, kritik devir sayısı ve boru profil tipi dikkate alınarak mafsallı mil açık boyları, mafsallı mil kapak boyları ve mafsallı mil boru boylan belirlenmiştir.Araştırma kapsamında, mafsallı millerin uygun çalışma boyutlarının belirlenmesi için, AutoLISP programa dilinde bir mil tasarım programı hazırlanmıştır. Bu program kullanılarak kuyruk milinden hareketli makinalarda güç iletimini sağlayan bağlantı elemanlarının (mafsallı mil) tasarımı ve çizimi gerçekleştirilmiştir. Mil tasarımında farklı veri giriş ve çıkış değerleri için programlanabilir diyalog kontrol kutuları (DCL) kullanılmıştır. Program mfynIsp ana programı ve 10 adet DCL dosyasından oluşmaktadır. Mafsallı millerin tasarım parametreleri dikkate alındığında, boru profilleri içerisinde en kısa mafsallı mil boyu uzunlukları kamalı profillerde gerçekleşmiştir. En büyük mafsallı mil açık boyu VI. kategori üçgen profil tipinde ve en küçük mafsallı mil açık boyu ise IV. kategori kamalı profil tipinde belirlenmiştir. En büyük mafsallı mil kapalı boyu VI. kategori üçgen profil tipinde ve en küçük mafsallı mil kapalı boyu III. kategori kamalı profil tipinde saptanmıştır. En büyük mafsallı mil boru boyu VI. kategori üçgen profil tipinde ve en küçük mafsallı mil boru boyu IV. kategori kamalı boru profil tipinde belirlenmiştir. En büyük mafsal açık, kapalı ve boru boyu VI. kategori mafsallı milde elde edilmiştir. Mafsallı millere ait kritik devir sayılarının 1041 min1 ile 1107 min"1 arasında değiştiği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tarım makinaları, mafsallı mil, bilgisayar destekli tasarım, JÜRİ: Doç.Dr.İbrahim AKINCI Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ Prof. Dr. Hikmet RENDE
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Department of Agricultural Machinery Adviser: Assoc. Prof. Dr. Ibrahim AKTNCI July 2002, 60 Pages. In recent years, Computer Aided Design and Computer Aided Manufacturing are widely applied in engineering fields. Computer aided design gives some advantages to the designer such as completing the design quickly, minimizing the faults and increasing the design quality. Today, many design programs are available for Computer Aided Design. AutoCAD is one of those programs, which is widely used for computer- aided design. AutoLISP programming language is used to increase the effective usage and usefulness of AutoCAD program. The designer can use the AutoCAD with high effective functious and create the original applications. The major aim of this research was to design the universal joint connected with tractor pto shaft line and implement. Additionally, computer aided design of universal joints for different categories and power capacities of various tube profiles were realized consisting with pto torques, maximum and minimum powers, in TSE standards. Critical revolution number, joint open height depending on the tube profile type, joint closed dimension and joint tube dimensions were determined. In the research, shaft design models were prepared to determine the appropriate working dimensions of universal joints. Design and drawing of connection parts that provide power in machines moving with Pto was done using with the model. Dialog Control Language (DCL) was used for different data input and output in shaft design. The model calls the Mfyn.lsp and 10 DCL files. Taking into consideration of design parametres of universal joints, the cotter profiles were found to be the shortest joint length among the all tube profiles. The longest and 111the shortest joint open heights were determined in the VIth category triangle profile and in the IVth category cotter profile type, respectively. The longest joint closed height were determined in the VIth category triangle profile, whereas the shortest joint closed height were found in the III rd category cotter profile type. The longest and shortest joint tube lengths were obtained in the VIth category triangle profile and IV*1 category cotter profile, respectively. The longest joint open closed and tube lengths were determined in the VIth category universal joint. It was found that the critical cycle numbers were ranged from 1041 min l to 1 107 min" l. KEYWORDS: Agricultural machines, universal joint, computer aided design COMMITTEE: Assoc. Prof. Dr. Ibrahim AKINCI Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ Prof. Dr. Hikmet RENDE iv