Türkiye'de marina işletmeciliği
Marina management in Turkey
  1. Tez No: 133085
  2. Yazar: KAYIHAN ÖZDEMİR TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KADİR MERCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Dünyada ve Türkiye'de, insanın deniz ile bire bir ilişkisi her geçen gün artmaktadır. Bunun sonucu olarak kullanılan yat sayısı ve bu yatlara hizmet verecek geniş çaplı ve destekleyici hizmet yelpazesine sahip yat limanı işletmelerinin sayısı hızla çoğalmaktadır. Türkiye bulunduğu Akdeniz bölgesinde liderler grubuna katılabilecek potansiyele sahiptir. Bu potansiyel hem sahip olduğu eşsiz güzellikteki doğa hem de yeni yat limanlarının inşasına olanak tanıyacak bir talebin mevcudiyetinden kaynaklanmaktadır. Ancak bu konudaki olası kazançların kayıplara dönüşmemesi için bu tür yatırımlarla ilgili yasal mevzuatın ve prosedürlerin icra ve takibinin tek bir çatı altında toplanması gereği çok net olup, bu konuda gecikmeksizin somut adımlar atılmalıdır. Bu tezin amacı, günümüzde ülkemizin sahip olduğu yat limanı sayı ve kapasitesini tespit etmek, bir yat limanının çevre ile uyumlu bir şekilde yönetimi ve işletilmesine yönelik hususları belirlemek ve çok önemli bir gelir kaynağı ve refah göstergesi olan Yat Limanları ile ilgili yatırımları teşvik edici önlem ve tedbirleri nedenleri ile ortaya koyarak, bu konudaki gelişmelere katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The relationship between human being and sea increases every day both in Turkey and all around the world. As a natural result of such interest, the number of yachts and the number of marinas, which serve those yachts with numerous facilities, increases also. Turkey has a real potential to join the leaders group in Mediterranean region. This potential comes from both her tremendous nature and demand for the construction of new marinas. But, not to turn the possible gains into loses, the formai procedures and bureaucracy for the application of investments for marinas, should be governed by a capable center and the relevant steps should be taken without delay. The purpose of this thesis, is to determine the number of marinas and the yacht capacity of those marinas in our country, to designate the main rules of a marina management in harmony with the enviroment and to contribute to this matter by exposing the precautions for the construction of marinas which are the signs of prosperity and a real income source. in