Çalışanların algılamarına göre, yalın yönetimin iç imaja etkisi: Türkiye'deki özel hastanelerde bir araştırma
The effect of lean management on internal image in private hospital in Turkey based on the perceptions of the employees
- Tez No: 226960
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TİKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Örgütte üretim yapabilmek, bir sistem kurmak insanın varlığı ile mümkündür. Geçmişte bu faktör, pazar ekonomisine bağımlı olarak hareket eden, her zaman için kolaylıkla bulunabilen ve tükenmeyen bir kaynak olarak düşünülmekteydi. Son yıllarda ise örgütlerin faaliyetlerini sürdürmeleri ve küresel düzeyde rekabet edebilmeleri için stratejik açıdan insan kaynaklarının değerlendirilmesine çalışılmaktadır. Bu süreçte son yıllarda birçok firma küresel rekabet güçlerini artırıcı bir strateji olarak yalın yönetimi benimsemişlerdir.Yalın yönetim uygulamaları, işletmelerde bir çok faktör ile karşılıklı etkileşim içindedir. Bu faktörlerden birisi de iç imajdır. Yalın yönetim ve iç imaj ilişkisinden en fazla etkilenen faktörlerin başında sağlık sektörünün geldiği düşünülerek bu çalışmanın konusu; ?Çalışanların Algılamalarına Göre Türkiye'deki Özel Hastanelerde Yalın Yönetimin İç İmaja Etkisi? olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın amacı da; ?çalışanların algılamalarına göre Türkiye'deki özel hastanelerde yalın yönetimin iç imajla ilişkisinin yönünü ve düzeyini tespit etmektir?. Çalışmanın hipotezi: ?Çalışanların Algılamalarına Göre Türkiye'deki Özel Hastanelerde Yalın Yönetimin Kurum İç İmajıyla İlişkisi Bulunmaktadır? şeklinde tasarlanmıştır.Bu hipotezi test etmek için anket yöntemiyle veriler toplanmıştır.Toplanan veriler SPSS ortamında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, yalın yönetim ve iç imaj faktörleri arasında doğrusal yönde çeşitli düzeylerde ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Production in an organization or to establish a system is only possiple with the presence of human. In the past, this factor was thought as a never exhausting and constantly available resource which behaves based on market economy. Recently, it is tried to evaluate the human sources strategically to enable the organizations to sustain their activities and compete in the global market. In this process, many companies have recently adopted the Lean management method as a strategy to increase their global competition capacity for.Lean management practices are in mutual interaction with several factors in business enterprises. One of these factors is internal image. Given that particularly the health sector is one of the sectors affected the most by the relation between Lean management and internal image, the subject of the study was designated as ?The Effect of Lean Management on Internal Image in Private Hospital in Turkey Based on the Perceptions of the Employees?. The purpose of this work is ?to determine the direction and level of the relation between Lean management and internal image in the private hospitals in Turkey based on the perceptions of the employees.? The hypothesis of the study was designed as ?Lean management in Private Hospitals in Turkey is associated with internal image according to the employees? views. In order to test this hypothesis, first data were collected using questionnaire method. Data collected were evaluated in SPSS software. Consequently, linear associations were observed in various directions between Lean management and internal image factors.