Türkiye ve Kazakistan'daki üniversitelerde öğrenim gören Türk ve Kazak öğrencilerin sosyal medya kullanımı
Use of social media by kazakh and Turkish students studying at the üniversities of Turkey and Kazakhstan
  1. Tez No: 541019
  2. Yazar: AZAT MUKHAMEDİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve Kazakistan'da eğitim gören Türk ve Kazak üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım durumlarını kültürlenme açısından incelemek ve öğrencilerin sosyal medya kullanım davranışlarının farklılaşıp farklılaşmadığını saptamaktır. Çalışma ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüş ve katılımcılara kolaylıkla bulunabilen örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Araştırmaya Ankara ve Almatı'da öğrenim gören 810 üniversite öğrencisi (120 Türk, 690 Kazak) katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Sosyal Medya Kullanım Ölçeği, kişisel bilgileri ve bazı değişkenleri ölçmek için Anket Formu kullanılmıştır. Bu araçlardan Sosyal Medya Kullanım Ölçeği'nin Kazakistan uygulaması için uyarlama çalışması yapılmıştır. Çalışma sonucunda Sosyal Medya Kullanım Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu görülmüştür. Elde edilen veriler SPSS programı ile çözümlenmiştir. Öğrencilerin sosyal medya kullanım davranışlarını belirlemek ve araştırmadaki değişkenlerin demografik değişkenlere göre karşılaştırılması amacıyla frekans, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), t-testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Sonuçta, Türkiye'de öğrenim gören Türk, Türkiye'de öğrenim gören Kazak ve Kazakistan'da öğrenim gören Kazak öğrencilerin en sık kullandıkları sosyal medya platformlarının birbirinden farklı olmadığı, Kazakistan'daki Kazak öğrencilere sosyal medya kullanım nedeninin Türkiye'deki Türk ve Kazak öğrencilere göre farklılaştığı, Kazakistan'daki Kazak öğrencilerin Sosyal Medya Kullanım Ölçeği puanlarının Türkiye'deki Türk ve Kazak öğrencilerine göre daha yüksek olduğu, üç grup öğrencileri arasında Sosyal Medya Kullanım Ölçeği puanlarının sosyal medya platformlarını ne kadar süredir kullandıkları ve üniversitelerde öğrenim gördükleri süreye göre farklılaştığı bulunmuştur. Türkiye'deki Kazak öğrencilerin Sosyal Medya Kullanım Ölçeği puanlarının ikamet ettikleri süreye göre farklılaşmadığı da araştırmanın diğer bir bulgusudur. Sosyal Medya Kullanım Ölçeği puanlarının üç öğrenci grubu arasında cinsiyet, yaş, internet ve sosyal medyayı günlük ortalama kullanım süresine göre farklılaşmamaktadır. Elde edilen bulgular, alanyazın kapsamında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine acculturation conditions of social media usage of Kazakh and Turkish students studying at the universities of Turkey and Kazakhstan and determine whether students behave differently in social media. The study was conducted by using relational screening model and it was reached by sampling method. The research involved 810 university students (120 Turkish, 690 Kazakh) studying in Ankara and Almaty. For the collection of data, it was used the Social Media Usage Scale, personal information and a questionnaire for measuring some variables. An adaptation study of the social media usage scale of using social media for the Kazakhstan application was conducted. As a result of the study, it was found that social media usage scale was a valid and reliable measurement tool. The data were analyzed with the SPSS program. To determine the social media usage behaviors of students and to compare the variables in the research according to the demographic variables, it was used frequency, one-way analysis of variance (ANOVA), t-test and correlation analysis. Eventually, the most common social media platforms which used by Turkish students who studying in Turkey and Kazakh students who studies in Turkey and in Kazakhstan as well are not different from each other. The reason of using of social media by Kazakh students in Kazakhstan differs according to Turkish and Kazakh students in Turkey. The Social Media Usage Scale scores of Kazakh students in Kazakhstan were higher than the Kazakh and Turkish students in Turkey, according to the Social Media Usage Scale scores of three group of students it has been found that how long they have used social media platforms and differentiated according to the time they study in universities. The Social Media Usage Scale scores do not differ according to the duration of residence of Kazakh students in Turkey, it is a another finding of the study. Social media usage scale scores do not differ between three groups of students according to gender, age, internet and social media average daily life. The findings are discussed in the literature review and suggestions are presented.