Bükme saç profillerle konut üretimi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
House construction using light gauge steel and its applicability in Turkey
- Tez No: 133129
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu çalışmada çelik malzemenin ve Bükme Saç Profillerle Konut Üretimi sisteminin yapı üretiminde kullanımının getireceği yararlılıklar irdelenerek sistemin tanıtılması amaçlanmıştır. Çalışmanın bir diğer amacı ise Ülke genelinde gereksinim duyulan depreme dayanıklı, kalite ve konfor ilkelerine uygun olduğu ölçüde ekonomik çözümler de sunabilecek konutların bu sistem kullanılarak üretilebileceği varsayımının sorgulanmasıdır. Çalışmanın sonucunda Bükme Saç Profillerle Konut Üretimi sisteminin doğru olarak uygulanması durumunda kaliteli, hızlı, güvenilir ve ekonomik çözümler sunabileceği, anlaşılmakta bununla beraber üretim süreci boyunca büyük ölçüde yurt dışından getirilen standart ve ayrıntıların ülke koşullarına uygunluğunun yeterince sorgulanmaksızın kullanıldığı ortaya çıkmaktadır. Sistemin Türkiye'de bilinçli ve doğru olarak uygulanabilmesi için sektörün her düzeyde bilgilenmesi ve yeni araştırma-geliştirme çalışmaları yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Throughout this study it has been aimed to present the system via examining the usefulness of steel material and light gauge steel on building construction. Another aim of the study is to question the hypothesis of construction by using this system with appropriate principles of resistance, quality and comfort in case of an eartquake in the country as well as using it for its being economical. As the result of the study; it has been figured out that solutions of good quality, rapidness, reliability and economy can be offered in condition that the system is applied properly. Nevertheless; throughout the construction period, the problem of not questioning the standards and details provided from outside the coutry sufficiently came out, on the basis of their being proper or improper to the country conditions. To apply the system consciously and properly in Turkey the sector has to be well-informed in all levels and new studies of research and progress should be made.